Dušan Aleksić, asistent na Departmanu za komunikologiju i novinarstvo Filozofskog fakulteta u Nišu, u okviru Erazmus plus projekta, održao je predavanja na značajnom evropskom Univerzitetu, Mykolas Romeris u Vilnjusu, u Litvaniji, gde se bliže upoznao i sa radom Instituta za komunikacije.
“Mogu reći da su im uslovi za rad zadivljujući, organizacija je besprekorna, slušaonice veoma savremene, studenti su jako vredni. Biblioteka im je otvorena gotovo čitavu noć. Imaju pristup gotovo svim svetskim naučnim bazama, što je meni, kao istraživaču, bilo jako korisno,” kaže Aleksić.
On navodi i da će o svojim iskustvima razgovarati sa Upravom Filozofskog fakulteta i Departmana za komunikologiju i novinarstvo, kako bi probali da uvedu neke novine, po ugledu na ovaj evropski Univerzitet.
Svoja iskustva će, kako kaže, preneti i studentima, kojima savetuje da prate konkurse i prijavljuju se, kako bi makar jedan semester proveli na nekom evropskom univerzitetu.
Osim razmene i sticanja novih naučnih znanja i iskustava, Aleksić ovaj program preporučuje i zbog upoznavanja kultura koje nam nisu toliko bliske:
“Ja o Litvaniji nisam znao mnogo, ali me je Vilnjus osvojio na prvi pogled. Zaista prelep grad sa ogromnim kulturnim nasleđem. Stari deo grada je jedan od najvećih u Evropi, a slobodno bih rekao i najlepših. Izgleda kao iz bajke, kao muzej na otvorenom. Ljudi su divni, kulturni, jako lepo vaspitani, sve je uređeno,” objašnjava.
Erazmus plus: razvoj svih nivoa obrazovanja
Erazmus razmena nastavnog osoblja je kratkoročna razmena, najčešće u trajanju od nedelju dana, koja se organizuje u okviru Erazmus plus projekta. Konkurs raspisuje Univerzitet u Nišu na poziv partnerskih institucija. U svakom konkursu je jasno naznačeno za koje naučne oblasti i pozicije je raspisan. Prijave se vrše preko Univerziteta u Nišu, a konačnu odluku donosi partnerska institucija, odnosno inostrani univerzitet za koji se aplicira.
Ukoliko prijava bude prihvaćena, nastavnici i saradnici dobijaju priliku da se upoznaju sa sistemom rada drugog univerziteta, posebno sa načinom rada fakulteta i katedri iz srodnih naučnih oblasti, što može biti, kako Aleksić ocenjuje, “veoma dragoceno iskustvo za budući rad”.
“Osim toga, odabrani nastavnici i saradnici su u obavezi da pripreme 8 sati predavanja i vežbi, što, takođe, izuzetno doprinosi poboljšanju nastavničkih kompetencija,” zaključuje.
U najširem smislu, program Erazmus plus u oblasti obrazovanja ima sledeće prioritete: unapređenje i podržavanje razvoja svih nivoa obrazovanja, ojačavanje veze između formalnog, neformalnog i informalnog učenja, osnaživanje veze obrazovanja sa svetom rada, stvaranje dodatne vrednosti za evropski prostor obrazovanja i povezivanje zemalja članica u definisanju obrazovnih politika.
Erazmus plus promoviše priznavanje i vrednovanje stečenih kvalifikacija u obrazovanju, otvoreni pristup obrazovnim materijalima, dokumentima i medijskim sadržajima koji nastaju u finansiranim projektima i šire, kao i međunarodnu dimenziju aktivnosti, višejezičnost, jednakopravnost i inkluzivni pristup obrazovanju, ističe se na zvaničnom sajtu ovog programa.