„Film, i umetnost uopšte, može doprineti rešavanju određenih društvenih problema, između ostalog i migrantske krize, u smislu otvaranja diskusija. Film je odličan način da se govori o osetljivim temama,“ istakao je šef sektora operacija Delegacije EU u Republici Srbiji Nikolas Bizel povodom Svetskog dana migranata, koji je u Nišu obeležen projekcijom višestruko nagrađivanog filma „Na granici“ Lorana Ruija.
Ovaj francusko-srpski film se bavi migracijama, ali je radnja smeštena u 2022. godinu, kada hiljade ljudi iz bogatih zemalja žele da dođu u Srbiju, u kojoj se živi siromašno, ali srećno. Međutim, Srbija je zatvorila svoje granice. Iz perspektive ljubavne priče Francuza i Srpkinje koje razdvaja žica, autor je prikazao, kako kaže, besmisao zatvaranja granica.
“Film nosi ideju da granice ne moraju i ne treba da budu zatvorene i da je slobodno putovanje među zemljama neophodno. Nadam se da smo ovom fiktivnom pričom to uspeli da prikažemo kroz sudbinu jedne osobe,” kaže novinar i reditelj Loran Rui.
Sedam nagrada za film Na granici
Film “Na granici” je za godinu dana prikazan na 27 festivala u svetu, na svim kontinentima osim Australije, a dobio je i sedam nagrada.
U diskusiji nakon projekcije filma Bizel je podsetio da, zbog zatvorenih granica prema Zapadnom Balkanu, nema novog priliva migranata, ali da se suočavamo sa situacijom da se migranti zadržavaju u zemlji. „Oko šest hiljada migranata je trenutno u Srbiji, međutim oni ne žele da ostanu ovde, već da idu dalje u Evropu. U međuvremenu, pokušavamo da pronađemo rešenja za njihovu situaciju, da im obezbedimo smeštaj i da učinimo sve da njihove osnovne potrebe budu zadovoljene. Značajne napore ulažemo i u rešavanje psiholoških problema migranata,“ zaključio je Bizel.