Institut za javno zdravlje u Nišu i škole iz Nišavskog i Topličkog okruga obeležiće krajem maja u Ražnju „Nedelju zdravlja usta i zuba“. Ova manifestacija predviđa saradnju svih tipova škola u procesu inkluzije kroz niz aktivnosti, od kojih je jedna i Svetski dan zdravih gradova, koji se obeležava 20. maja u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
„Ideja je da, kroz kreativni angažman, uključimo decu sa posebnim potrebama u sve zdravstveno-vaspitne aktivnosti. Želimo da na taj način ova deca postanu vidljivija u društvu, a da decu iz regularnih škola na vreme senzibilišemo i pripremimo da postoje oni koji su drugačiji, ali ne manje vredni, sa kojima mogu da se druže i da budu kreativni“, izjavio je Čedomir Šagrić, načelnik Centra za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Niš, i dodao: „Voleli bismo da u ovim aktivnostima učestvuju i deca iz regularnih škola, kako inkluzija ne bi bila nešto što je samo na papiru i nešto što nas opterećuje, već nešto u čemu uživamo svi“.
Inače, u Nišu se cele godine održavaju vaspitno-obrazovne aktivnosti „Inkluzija na delu“ u cilju obeležavanja nekih značajnih datuma iz Kalendara zdravlja u kojima učestvuju, pored Instituta za javno zdravlje Niš, osnovna škola „Bubanjski heroji“, specijalna škola „14. oktobar“ i specijalna škola sa domom učenika „Bubanj“.
U specijalnoj školi „Bubanj“ trude se da decu, uz rehabilitaciju, obrazovanje i vaspitanje, uključe i u sva druga društvena dešavanja. Ovakva saradnja škola i Instituta za javno zdravlje dobar je način za to, rečeno je na konferenciji za novinare u Media i Reform centru Niš.
„Sa velikim zadovoljstvom prihvatili smo poziv za saradnju, zato što je to deo naše misije: da decu sa smetnjama u razvoju što više uključimo u redovne tokove života. Socijalna inkluzija je vrlo bitna, da bi naša deca bila prepoznata u gradu, da bi se videlo da su to jednaki, ravnopravni članovi društva, i da itekako imaju svoje kvalitete“, izjavila je Snežana Čarapić, direktorka specijalne škole sa domom učenika „Bubanj“.
Direktorka škole „Bubanjski heroji“ Verica Radenković, ističe da se između dece koja pohađaju ove tri škole nikada nije dogodio nikakav sukob, što dokazuje da su nastavnici u vaspitnom smislu odigrali važnu ulogu.
„Deca najbolje uče na konkretnim primerima i u direktnoj saradnji. Ovakvi susreti škola i institucija su neophodni kako bismo učili našu decu da budu tolerantna i senzibilna prema različitostima“, kaže Radenkovićeva.
Neke od manifestacija koje su već realizovane kroz saradnju Instituta za javno zdravlje Niš i ove tri škole su obeležavanje Meseca pravilne ishrane i Svetskog dana vode, a održane su i radionice na temu bolesti zavisnosti.