U Nišu i drugim gradovima širom Srbije, juče su prosvetni radnici na protestima poslali poruke nadležnima da nisu zadovoljni ponudom koju su dobili od Vlade. Ostaju pri svojim zahtevima da se nastavnicima plata podigne na nivo republičkog proseka, kao i da Skupština usvoji izmene Krivičnog zakona koji bi im garantovao bezbednije radno okruženje. Sa druge strane, nakon okupljanja, Ministarstvo prosvete umesto odgovora je objavilo podatke o brojnom stanju škola koje su štrajkovale, kao i upozorenje direktorima.
Gotovo tradicionalno, mesec septembar i početak školske godine obeležava izlazak prosvetnih radnika/ca na ulice sa jasnim zahtevima. Ovoga puta U Nišu je u ponedeljak nastava obustavljena u 40-ak škola, dok je u četiri bilo časova. Nišlijama su se pridružile i kolege iz okolnih gradova.
Zašto smo danas zaustavili rad u Školama? Zato što ako ne zastanemo danas sutra ćemo opet biti krivi za sve. Odavno znamo da nam škole služe za kupovinu iluzija, da se od nas očekuje da pričuvamo decu, ostalo ih ne zanima. Država će reagovati tek kad se fizički izmestimo iz školskih zgrada na ulicu. Dajte onda da zatvorimo škole da se više ne objmanjujemo – rekla je na protestu Gordana Arsić.
Prvi put četiri reprezentativna sindikata izašla su zajedno na ulice nezadovoljni ponudama Vlade Srbije da se plate od januara nastavnom osoblju povećaju 12%, a nenastavnom 8%. Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, “Nezavisnost” i Sindikat radnika u prosveti Srbije – zajedno su državnim vlastima juče poručili glasno – “Ne”.
Ministarstvo prosvete na zahteve nastavnika nije odgovorilo, ali je umesto toga prebrojalo ko je i koliko protestovao i to u procentima.
Od ukupno 1.294 osnovne škole, nastavu je obustavilo do 30 odsto nastavnika u 133 škole, u 97 škola nastavu nije držalo od 30 do 70 odsto nastavnika, a u 444 osnovne škole nastavu je obustavilo više od 70 odsto nastavnika – stoji u saopštenju Ministarstva, koje prenosi N1.
Uz to, direktorima škola prosleđen je dopis u kojem se isti upozoravaju da obaveštavanje roditelja i đaka da ne treba da dolaze u školu kad nastavnici obustavljaju rad, nije dozvoljeno.
Ova postupanja su neprihvatljiva, jer su odluke o načinu sindikalne borbe regulisane zakonom. U vezi sa navedenim, upozoravamo direktore škola na neophodnost kontrole komunikacije sa roditeljima učenika o pitanjima koja se tiču organizacije rada škole, posebno kada se u pozivima koje potpisuje kolektiv, pozivaju i roditelji da učestvuju u protestima. Od direktora škola se očekuje da organizuju bezbedan boravak učenika u školi u kojoj su nastavnici obustavili rad – piše u dopisu koji se juče pojavio na društvenim mrežama, a prenose mediji.
Iz sindikata danas odgovaraju da mogu da ih prebrojavaju, ali da to neće promeniti suštinu.
Mogu Vladini izvori da se igraju procentima, 30 ili 37, pa čak i 73, suština je svakako ista, a matematika neumoljiva (…) Predstavnici Vlade Republike Srbije saopštili su da su pojedine škole danas radile 30 minuta, dičeći se. Podsećamo ih, da su se i ovi prosvetni radnici pobunili, štrajkovali – stoji u saopštenju Unije SPRS.
Dok čekaju da nadležni povuku naredni potez i pozovu ih na prave dogovore, poručuju da ukoliko do tog poziva ne dođe – oni će doći sami. Ako Vlada ne ispuni njihove zahteve do 2. oktobra, ponovo će stupiti u štrajk, a najavljuju i veliko okupljanje prosvetnih radnika/ca iz cele zemlje u Beogradu.
Inače nakon protesta oglasio se i premijer Srbije Miloš Vučević koji je sindikate pozvao da nastave sa pregovorima. Istakao je da su najveća povećanja zarada u narednoj godini planirana upravo za prosvetne radnike kao i da će do kraja godine biti izmenjen Krivični zakon čime će prosvetni radnici/ce dobiti status službenog lica.
Podsetimo, prosvetni radnici zahtevali su od Vlade izmene i dopune Krivičnog zakonika kojim se traže strože kazne za napade na nastavnike, kao i da se početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme od januara 2025. godine izjednači sa prosečnom zaradom u Srbiji, što je u skladu sa potpisanim Protokolom sa Vladom Republike Srbije.