Zamisli život…
Zamisli život da živiš u zemlji koja ima Sporazum. Dobili Sporazum građani i posebno pripadnici jednog naroda, većinskog, koji je u ratnom zanosu više od 30 godina (sa periodičnim vojnim primirjem), ni krivi ni dužni (a možda i neki krivi). Sporazum je sa delom naše (“naše”) ili njihove (”njihove”) teritorije. Sporazum je inače lepa reč. Znači slično kao i ugovor, saglasnost volja dveju strana. Neka harmonija, neko saglasje.
Dogovorili se, biće dobro. Još ako je ta saglasnost volja po standardima razvijenog demokratskog sveta, kakav su Evropska unija i Sjedinjene Američke Države, i po principima Povelje UN, izgleda da se posrećilo. Stigla sreća. Ili, bar tako liči. Ali, što bi poznata pesnikinja davno zapisala “Sreća je lepa samo dok se čeka…”. Da li su ljudi i dalje u toj lepoti iščekivanja sreće? Mnogo dugo traje ta “lepota” iščekivanja sreće. Jednom je jedan predsednik neke malo “veće” zemlje, ali tog istog naroda, rekao “Dragi građani, srećan vam mir!”. I? Kapitulacija koju su nazvali Sporazumom (Kumanovskim) i primirje koje je uspostavljeno, od tada traje, sa kratkim prekidima, do danas.
Zamrznut, pa podgrejan konflikt smrdi sve više i više, ko bajata šnicla, više puta odmrznuta i podgrejana. U toj zemlji i u onim zemljama okolo, još se traže i otkopavaju rezultati politike aktera i sledbenika Velikog Zla koje je zadesilo tu zemlju. Akteri i sledbenici Velikog Zla i danas preplavljuju nacionalni javni resurs – nacionalne frekvencije (protivno javnom interesu) i šire propagandu – lažu (rade specijalni rat protiv svog naroda i svih građana). I onda dođe Sporazum. Nije da nismo znali, da nismo očekivali, načuli smo.
A šta kaže Sporazum? Sporazum kaže da smo sa Komšijama regionalni partneri u bezbednosti u Evropi i prevazilaženju nasleđa prošlosti, da imamo nepovredive granice i poštujemo jedni drugima teritorijalni integritet i suverenitet i pružamo zaštitu nacionalnih manjina kao osnovni uslov za mir. Kao Komšije, imamo svako svoje razumevanje prošlosti i različita gledišta o osnovnim pitanjima, uključujući pitanja statusa, i to nam priznaju. Ali i da treba da sarađujemo u korist građana, to traže.
U Sporazumu se kaže da smo susedi (komšije) koji će razvijati dobre susedske (komšijske odnose) na osnovu jednakih prava i priznaćemo jedni drugima izdata dokumenta i nacionalne simbole svoga suseda (komšije), uključujući putne isprave (pasoše), isprave o stečenom obrazovanju (diplome), isprave o putničkim vozilima svih vrsta (registarske tablice) i pečate granične kontrole (pečate carine).
Zajedno ćemo se odnositi i raditi u skladu sa principima iz Povelje Ujedinjenih nacija a posebno poštovati jedni drugima suverenitet, nezavisnost, autonomiju i teritorijalni integritet, pravo na samoopredeljenje, zaštitu ljudskih prava i pravo na nediskriminaciju. Nećemo se komšijski napadati niti međusobno koristiti silu i predstavljaćemo se odvojeno u međunarodnim odnosima i neće biti blokiranja članstva u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.
Neće biti ni međusobnog podmetanja i raznih blokada, uključujući i blokade od strane trećih zemalja a po zahtevu Komšija, a Komšije će ići odvojeno ka EU uz primenu i poštovanje političko-pravne strukture EU zasnovane na demokratiji, vladavini prava, univerzalnosti i nedeljivosti ljudskih prava i osnovnih sloboda, poštovanju ljudskog dostojanstva, načelu jednakosti i solidarnosti i poštovanju načela Povelje Ujedinjenih nacija i međunarodnog prava.
Komšije idu ka pravno obavezujućem sporazumu o sveobuhvatnoj normalizaciji njihovih odnosa kroz dalji dijalog i produbiće saradnju u oblastima i resorima delovanja vlada Komšija, a EU će i dalje upravljati dijalogom Komšija do pravno obavezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa između Komšija. Komšije će zajedno raditi na unapređenju nivoa samoupravljanja i usluga za jednu komšijsku zajednicu kroz unapređenu direktnu komunikaciju i finansiranje od strane Komšija. (Pretpostavka je da se misli kroz međuopštinsko partnerstvo zajednice opština u kojima komšijska manjina ima većinu, što se direktno ne navodi.)
Komšije će učiniti da Crkva i kulturno i religijsko nasleđe Komšija uživa i poseban status zaštite po evropskim standardima. Kao prave Komšije, razmeniće i dilomatske predstavnike na nivou stalnih misija. Kako se Komšije budu lepo slagale i ponašale, tako će Evropska unija i ostali donatori posebno iskeširati za zajedničke projekte u ekonomskom razvoju, zelenoj tranziciji i drugim ključnim oblastima.
Da bi se sprečili mogući problemi među Komšijama, Evropska unija će i dalje upravljati procesom normalizacije odnosa Komšija kroz zajednički komitet. I biće nastavljena primena svih prethodnih sporazuma iz dijaloga Komšija, koji će i dalje biti važeći i obavezujući. Komšije će dobiti i raspored časova da bi mogli da lepo primene svoje saglasje. Dragi građani, srećan vam Sporazum! Zamisli život da živiš u zemlji koja ima Sporazum. Zamisli život…
Autor Nebojša Rančić je ekspert za javne politike