Predstavnici Udruženog pokreta slobodnih stanara i vlasnika privatnih zgrada (UPSS) rekli su na konferenciji za novinare da JKP Toplana Niš ne poštuje Zakon o energetici i distribuciji toplotne energije, a da su posledica toga veliki računi za grejanje.
Naime, prema tvrdnjama UPSS-a, sve Toplane i lokalne samouprave u Srbiji su, prema ovom zakonu, morale da potpišu pojedinačne ugovore sa kupcima toplotne energije do 29. decembra 2016. godine.
„Tim ugovorom trebaloje definisati nekoliko bitnih stavki, među kojima, zagarantovanu cenu grejanja za tekuću grejnu sezonu. Jedna od bitnijih stavki je i tačno definisanje ugovorne obaveze Toplane kao distributera toplotne energije i nas kao kupaca. Najvažnija klauzula ugovora je definisanje uslova pod kojima kupci mogu postati korisnici usluga Toplane, kao i pod kojim uslovima kupci prestaju da budu korisnici ovih usluga“, objašnjava predsednik Upravnog odbora UPSS-a Saša Kostić. Međutim, kako naglašava, ti ugovori nikada nisu potpisani.
Prema rečima Đokice Jovanovića člana Upravnog odbora UPSS-a, za ovakvo ponašanje Toplane i javno-komunalnog sektora odgovorni su i građani.
„Onda kada su građani nezadovoljni i pljačkani, umesto da izađu na ulicu, oni sede u četiri zida i gunđaju u svoj brk. Kada je u zimskoj sezoni 2015/2016. godine vršen pritisak na Toplanu, računi nisu bili ovoliko visoki. Građani na ulicama znače veću kontrolu i vlasti i javnog sektora“, naglasio je Jovanović.
On je naveo da Toplane u celoj Srbiji krše barem tri zakona.
„Prekršen je Zakon o energetici, Zakon o zaštiti konkurencije i Zakon o zaštiti potrošača. Stoga zaključujemo da su ovi zakoni samo mrtvo slovo na papiru. Mi smo upozoravali Toplanu i gradske vlasti i 2015. i 2016. godine, da ugovore moraju da daju građanima, ali su nas bojkotovali. Sada kada je prekršen zakon, oni koji prvi treba da se bore protiv toga – ćute. Fantomsko udruženje koje se zove Toplana, donosi odluku da prolongira zakon. Opet, svi ćute“, objasnio je Đokica Jovanović.
Jovanović kaže i da je UPSS pitao nadležne zašto se Niš snabdeva preko Jugoros gasa i zašto građani Niša plaćaju najskuplje grejanje u Srbiji, ali je, kaže, odgovor izostao.
„Jedna od mera koju smo, kao UPSS, preduzeli protiv Toplane je i postavljanje dodatnih katanaca na podstanice u zgradama. Tada smo imali kontrolisanu potrošnju, ali smo ubrzo morali da ih uklonimo, jer bi u suprotnom bili raskinuti ugovori za održavanje instalacija“, rekao je Saša Kostić.
On navodi i da je Toplana u grejnu sezonu ušla sa netačnim podacima o kvadraturi koju pokriva. „Toplana kaže da pokriva dva miliona i šest hiljada kvadrata, a činjenica je da se sa grejne mreže zvanično isključilo 1700 korisnika, a nezvanično preko 3000 građana. Toplana kvadraturu nije umanjila“, objasnio je Kostić.
Iz UPSS-a nglašavaju da ovom reakcijom ne savetuju građanima da ne plaćaju račune, zato što postoji mogućnost da im „izvršitelji pokucaju na vrata“, te samim tim mogu imati još veće troškove.
UPSS je 16. januara dostavio obaveštenje JKP Toplana Niš da se smatraju neobaveznima prema njima i da zahtevaju isporuku pomenutih ugovora. Ako do toga ne dođe, članovi UPSS-a tvrde da nemaju nikakvu obavezu prema Toplani, te da je svaka dalja isporuka toplotne energije dobrovoljna. Od Toplane ili gradskih vlasti, kako kažu, još uvek nisu dobili odgovore.