Prema podacima Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, od 1. januara 2016. godine do 7. decembra 2017. godine podnete su 832 krivične prijave zbog nasilja u porodici. Od ukupnog broja, odbačeno je 336 prijava.
Najčešći uzrok odbačenih tužbi je to što žrtve nasilja često odustaju od gonjenja, menjaju iskaze, nisu istrajne i mogu biti oslobođene svedočenja jer se radi o tzv. “privilegovanim svedocima”.Tako tužilaštvo ostaje bez ključnog dokaza na osnovu koga bi moglo da se dokaže da je nasilja u porodici i bilo, istaknuto je na tribini „Analiza lokalnih politika za zaštitu žena od nasilja“, koju je organizovalo Udruženje Romkinja Osvit.
Pravnica na SOS telefonu Udruženja Osvit, Zorica Saćipović ističe da, i uprkos velikom broju odbačenih optžbi, žene češće prijavljuju nasilje nego ranijih godina.
“Tokom 2017 godine imali smo 136 korisnica, od kojih je bilo 78 novih poziva. Nasilje prijavljuju često i rođaci, majke, ne samo žrtve nasilja. Pružamo im pravnu i psiho socijalnu pomoć, a često nas kontaktiraju žene i samo da bi dobile potrebne informacije kome prijaviti nasilje i kojoj instituciji treba da se obrate”, objašnjava Saćipović.
Ona dodaje da vrlo često Udruženje Romkinja Osvit organizuje i grupe za samopomoć, ali da se sve aktivnosti prilagođavaju korisnicama SOS telefona.
Tribina na kojoj je predstavljena analizaa lokalnih politika za zaštitu žena od nasilja organizovana je povodom obeležavanja globalne kampanje „16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama“.