Novinarka Danica Vučenić profesionalno se bavi novinarstvom više od 30 godina. Radila je u različitim medijima i različite forme. Međutim, ono sa čime se i ona i njene kolege u medijima sada suočavaju, kaže, dešava se prvi put u njenoj karijeri. Reč je o odnosu vlasti prema profesionalnim medijima.
Danica Vučenić je prošle godine pojačala ekipu televizije N1, gde je gledamo u emisiji ''Iza vesti''. Sa svojim sagovornicima razgovara o raznim aktuelnim temama.
I dalje volim da intervjuišem ljude sa istom motivacijom sa kojom sam počinjala da radim. Novinarstvo je stil života, ja sam se za to opredelila i pretpostavljam da ću tako otići u penziju.
navodi Vučenič.
Ipak do njene penzije, navodi, možda novinarstvo u Srbiji naiđe i na bolje dane. Medijsku situaciju, za koju kaže da traje godinama u našoj zemlji, jednom rečju opisuje kao katastrofalnu. Novinari se poslednjih godina neretko suočavaju sa pritiscima, pretnjama, ali i napadima. U takvoj atmosferi odnosno krizi, kaže, nije lako raditi. Sa druge strane, dok su nove tehnologije i internet olakšali rad novinara – odnos vlasti prema medijima otežava.
Situacija u medijima je katastrofalna. Mi imamo podeljene medije, kao što je i društvo podeljeno. Političkom odlukom faktički ostrakovan je čitav jedan pol medija, koje vlast ignoriše u smislu da im obezbeđuje sagovornike, izvore informacija ili informacije. To se nikada do sada nije desilo. Čak i u vreme Miloševića su socijalisti gostovali po takozvanim nezavisnim medijima tada ili opozicionim medijima tada. Čak je i to bio slučaj. Sa ovim se nikada nismo suočili i to traje jako dugo godina.
Nedavno su televizije N1 i Nova S na jedan dan prestale sa emitovanjem programa. Gledaoci su mogli da vide crni ekran sa ispisanom porukom ''Mrak u Srbiji bez slobodnih medija''. Na ovaj način televizije su protestovale zbog stanja medijskih sloboda u našoj zemlji. Sličnih borbi bilo je ranije, pamti Vučenićeva.
Ono što se danas dešava u medijima je u velikoj meri slično sa onim sa čim smo se mi suočavali. Protesta je bilo i ranije, međutim medijska zajednica nikada nije bila dovoljno solidarna da izgura zahteve u celini. Da oba ili sva tri udruženja, ako se setimo da postoji i Nezavisno udruženje novinara Vojvodine zajedno izvrše pritisak na vlast i da se ta situacija popravi.
“Peta frekvencija biće politička odluka”
Odnos prema medijima ogleda se i u tome što smo zemlja koja ima tri nerešena ubistva novinara, ističe Vučenićeva. Kao alatku vlasti za dodatnu kontrolu medija vidi i Regulatorno telo za elektronske medije (REM), koje još uvek ne donosi odluku o dodeli pete frekvencije. Za one koje su do sada dobile, kaže da ne ispunjavaju elaborat da bi dobile nacionalnu frekvenciju.
Biće politička odluka kome će ići peta frekvencija. Mi možda imamo i propise i zakone, ali suštinski vlast Srpske napredne stranke i Aleksandra Vučića je takva da zavisi samo od vrha. Zato imamo pogažene institucije, nepoštovanje zakona, institucije kojima građani ne veruju i to je tako. Zato se REM uklapa u tu priču potpuno.
Od dodele pete frekvencije ne očekuje ništa. Ako ona bude pripala televiziji Nova S, biće iznenađena.
Dok stvari ne krenu na bolje, nastavlja da radi na televiziji, ali i kao predavačica na raznim seminarima i edukacijama koje okupljaju mlade novinare i novinarke gde im prenosi svoja znanja i iskustva. Taj posao, kaže, takođe voli.