Decentralizacija, ekonomska politika i institucije bile su glavne teme druge predizborne debate Media i reform centra. Predstavnici opozicije, Nebojša Bogdanović iz Narodne stranke i Đorđe Stanković iz Narodnog pokreta, govorili su o tome da je Niš devastiran grad i da se ekonomija grada svela na “industriju motanja kablova”. Predstavnik vladajuće koalcije, Hadži Milorad Stošić, kaže da penzioneri “boljeg zaštitnika od PUPS-a nemaju” i da se divi ljudima koji preživljavaju sa 15 hiljada dinara.
Već u prvim minutima debate povela se polemika oko toga ko je i šta uradio za grad Niš. Od već predloženih inicijativa vlasti do budućih predloga opozicije, kandidati za narodne poslanike isticali su važnost decentralizacije. Nebojša Bogdanović, sa izborne liste “Narodna stranka – siguran izbor. Ozbiljni ljudi”, kaže da bi Nišlije na kojim god listama bile trebalo da imaju “najmanji zajednički sadržalac” za interese Niša i njegove građane. On objašnjava da su svima “puna usta decentralizacije”, a da se sve vreme ide u kontra smeru.
Ja sam u tri uzastopna mandata bio potpredesednik Regionalne privredne komore Niš. To je bila veoma jaka institucija sve do jednog trenutka kada je nekom palo na pamet da to ukine, što je bio veliki nonsens. Tako je Niš izgubio i Jugoistok i Aerodrom. Pošto se Regionalna privredna komora usprotivila toj centralizaciji, jer naš potpis nisu dobili, oni su odlučili da izmene zakon, kaže Bogdanović.
Sa izborne liste “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane”, Hadži Milorad Stošić smatra da se decentralizacija treba realizovati na svim nivoima i da se ovde, kada se govori o toj temi, uglavnom ističe važnost decentralizacije Niša u odnosu na Republiku.
Ja dok sam bio ovde u nekoj ulozi rukovidioca, insistirao sam da Grad Niš decentralizuje sebe i da mnogo više poslova prebaci opštinama, a da opštine deo svojih nadležnosti prebace mesnim zajednicama. Decentralizacija podrazumeva i da onaj koji je na najnižem nivou može da osmišljava, da predlaže i realizuje to što mu treba, objašnjava Hadži Stošić.
Đorđe Stanković, kandidat za naodnog poslanika sa izborne liste “Srbija protiv nasilja” kaže da je decentralizacija najvažnija tema za svakog Nišliju. Smatra da je u poslednjih desetak godina Niš mnogo degradiran i da Novi Sad ima čak tri i po puta veći budžet. Prema njemu, uzrok tog problema su nedostatak predstavnika koji bi se borili za svoj grad i region koji ne investira dovoljno u Niš.
Osim što imamo problem sa našim lokalnim budžetom, imamo problem i sa tim što nemamo regionalni budžet. Smatram jednim od najosnovnijih ciljeva, potrebu da regionalizujemo našu zemlju i da mora da postoje još najmanje dva regiona, a to su jugoistok i Centralna i Zapadna Srbija, da oni dobiju svoje budžete, a da Beograd i Vojvodina postanu sopstveni regioni kao što već jesu. Mi treba da odlučujemo o svojim kapitalnim investicijama a ne da dobijamo “mrvice sa stola” kako bismo bili zadovoljni, ističe Stanković.
Reindustrijalizacija i socio-ekonomska politika ključne za Niš
Kada je reč o ekonomiji, učesnici debate su saglasni u oceni da je to verovatno i najvažnija oblast kako na republičkom tako i na lokalnom nivou. Bogdanović konstatuje da je Niš “bolestan grad” i da je jako loše prošao kada je reč o privatizaciji i vlasničkoj transformaciji.
Ekonomija Niša je, nažalost, radno-intenzivna delatnost i ništa drugo. Nišu treba neki gigant, treba mu sofisticirana, nova tehnologija, treba mu zapošljavanje hiljada visokostručnih ljudi. Onda se oko njega rađa mnogo sitnih zanata, kooperanata, itd. To može da dovede samo centralna vlast jer nikakva lokalna samouprava u sadašnjem sistemu odlučivanje ne može da dovede investitora, objašnjava Bogdanović.
On ističe i da strani privrednici od države dobijaju mnogo veće subvencije nego domaći i da je “vapaj niške privrede” ustvari potreba za reindustrijalizacijom. Podseća da je Nišu neophodno vrartiti Regionalnu privrednu komoru i “oteti Aerodrom”.
Stanković veruje da je u budućnosti moguće da Niš samostalno privlači investitore bez konkretne i direktne podrške republičke vlasti i da bi Niš morao da ima menadžersku sposobnost da kada za to dođe vreme, može samostalno da istupa.
Mi u ovom momentu zaista imamo tu neku “industriju motanja kablova” što je nešto što je očigledno odlučeno sa nekog vrha da je to dovoljno gradu poput Niša. Apsolutno se slažem da je potrebno da dodatno industrijalizujemo naš grad i da moramo da se izborimo da vratimo naš Aerodrom. Takođe smatram i da bi neka ministarstva morala da budu u Nišu kako bismo postali i administrativni grad, a ne samo grad koji će biti ispostava Beograda, odgovara Stanković.
Hadži Stošić iz PUPS-a kaže da svaki Nišlija ma u kojoj stranci bio želi za svoj grad najbolje. On naglašva da je osnovni cilj njegove stranke upravo da doprinese jačanju ekonomske i pravne države i izgradnju institucija koje će to da prate. Kaže i da se zalažu da socijalna politika bude suštinska a ne “od dana do dana, od vlasti do vlasti”.
Mi smo dali uslov Srpskoj naprednoj stranci da se u narednom periodu osmisli ta socijalno garantovana penzija, naglašava Stošić.
On se takođe pita i ko može da bude zadovoljan penzijom od 15 hiljada dinara. Kaže da zna da je nemoguće živeti od toga i dodaje da se divi tim ljudima. U budućnosti će, kaže, nastojati da se u Skupštini usvoje mnogi predlozi koje njegova stranka predlaže u oblastio socio-ekonomske politike.
Šta su sve učesnici debate govorili o ovim ali i drugim temama možete pogledati u drugoj po redu predizbornoj debati koju je organizovao Media i reform centar Niš.
Sledeća debata vas očekuje već naredne srede u 19 časova na Facebook-u i YouTube-u putem lajv strima.