Uprkos tome što je nasip u delu kod Durlanskog mosta potpuno iskopan zbog postavljanja električnih vodova, iz EMS-a kažu da nije tačno da su “prekopali” ili “sravnili sa zemljom” nasip. Iz Srbijavoda su ranije kazali da je na tom mestu uvedena vanredna odbrana od poplava, jer se radi na mestu koje je posebno osetljivo i pod njihovim nadzorom.
Nišavski nasip nije raskopan, već se radovi izvode na terenu u blizini, odnosno pored Nišavskog nasipa na mestu koje je predviđeno za iskop po projektu za polaganja 2x110kV kablovskog voda, tvrde iz Elektromreže Srbije. Dodaju i da je netačno da su kopali objekat koji štiti od poplave.
Netačno je da je Elektromreža Srbije AD “prekopala” ili “sravnila sa zemljom” nišavski nasip. Netačno je da je Elektromreža Srbije AD “kopala objekat koji štiti od poplave”. Postavljanje podzemnog energetskog kabla u gradi Nišu nema nikakve veze sa tzv Savskim nasipom. Netačno je da se trasa podzemnog energetskog voda razlikuje od one koja je usvojena Planom detaljne regulacije, naveli su iz EMS-a.
Potvrđuju da EMS AD u Nišu realizuje projekat izgradnje mešovitog voda, ali kažu da imaju sve potrebne dozvole i prijave radova.
Podsećamo da za pomenuti projekat EMS AD poseduje sve potrebne dozvole i prijave radova i to: JP Zavod za urbanizam Niša uradio je Plan detaljne regulacije kompleksa trafostanice 110/10 kV Niš 6 sa priključnim dvostrukim dalekovodom 110 kV u Nišu (Sl. Glasnik grada Niša, br. 109/2014), a Skupština Grada Niša je 2014. godine usvojila Plan detaljne regulacije, kojim je precizno i detaljno definisana trasa nadzemnog voda i podzemnog kabla, i stvoren planski osnov za realizaciju projekta. Plan detaljne regulacije je prošao javni uvid, gde su prihvaćeni i usvojeni svi zahtevi građana. Napominjemo da je Ugovor o izradi Plana detaljne regulacije iz 2013. godine – napisali su iz EMS-a.
Ipak, iz Srbijavoda su ranije rekli da je ceo postupak ukopavanja vodova u ovom delu nasipa po propisu i da je tu uvedena vanredna odbrana od poplava, jer je to mesto “ranjivo”. Dodali su i da uz njihov nadzor sve mora da se vrati u prvobitno stanje.
Da bi se dobili uslovi za izvođenje radova, mora da se vrati sve u prvobitno stanje uz nadzor Srbijavoda – rekla je PR Srbijavoda.
Iz EMS-a su nabrojali koja dokumenta, dozvole, mišljenja, saglasnosti za ove radove imaju.
Lokacijski uslovi br. ROP-MSGI-4792-LOC-1/2020, 350-02-00079/2020-14, 06.04.2020.
Tokom 2020 godine pribavljene su saglasnosti, mišljenja i tehnički uslovi od strane imaoca javnih ovlašćenja za potrebe izrade tehničke dokumentacije Izgradnje mešovitog voda (MV) 2h110 kV TS Niš 2 – TS Niš 6 sa raspletom kod TS Niš 2.Izveštaj o izvršenoj stručnoj kontroli revizione komisije br. 351-03-00276/2021-07 od 21.04.2021. – inoviran. Sprovedena je kompletna procedura po Zakonu o proceni uticaja na životnu sredinu i urađena Studija o proceni uticaja na životnu sredinu.
Dodaju i da je studija o proceni uticaja na životnu sredinu prošla stručnu kontrolu Ministarstva zaštite životne sredine, kao i sve neophodne javne uvide, javne rasprave i javne prezentacije. Ministarstvo zaštite životne sredine nakon toga dalo je saglasnost na predmetnu studiju.
Rešenje kojim se daje saglasnost na ažuriranu Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu br. 353-02-2389/2021-03 od 26.11.2021.
Urađen je Projekat za građevinsku dozvolu i izvršena njegova tehnička kontrola, dodaju. Na osnovu kompletne dokumentacije, navode, izdata je građevinska dozvola za objekat. Rešenje o građevinskoj dozvoli br. 351-02-03780/2021-07, ROP-MSGI-4792-CPIH-3/2022 od 07.03.2022, pravnosnažno od 07.04.2022. Izvršena je prijava radova nadležnom Ministarstvu, dodaju, i dobijeno odobrenje prijave radova u maju 2022 godine. Dobijen je Javni interes i u potpunosti rešeni imovinsko pravni poslovi.
Dakle, EMS AD, kao operator prenosnog sistema dužan je da obezbedi sigurno i pozdano snabdevanje električnom energijom. Upravo zbog toga, a na zahtev Elektrodistribucije Srbije za povećanjem kapaciteta u Nišu, naša kompanija je pristupila projektu izgradnje mešovitog energetskog voda (uloživši sopstvena sredstva u iznosu od oko 8 miliona evra) i prilikom sprovođenja ovog projekta od opšteg javnog interesa, u nadzemnom delu deonice suočava se sa protivljenjem meštana zbog same izgradnje nadzemnog dela, a na podzemnom delu deonice suočava se sa protivljenjem zbog iskopavanja radi postavljanja kabla. To sve je u prethodnom periodu značajno uticalo na dinamiku celokupnih radova, zaključuju iz EMS-a.
Podsetimo, profesor sa Katedre za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Beogradu Branislav Đorđević rekao je da koridor sa kablovima ne sme da se preklapa sa linijskim sistemom nasipa.
To bi bila neviđena bruka i za JVP Srbijavode, VC Morava, za EMS-a, ali i za Grad Niš. Sve ovo važi u uslovima da sam ja dobro razumeo o čemu se radi. Projektant bilo kod linijskih, ali i pojedinačnog objekta uvek mora sebi da postavlja pitanje, još pri izboru dispozicije: ‘kako ću ovome da pristupim ako treba da popravim neki kvar’, rekao je profeor Đorđević.
Inače, prema planu po kome je urađena trasa dalekovoda 2014. godine, kablovi je trebalo da prođu u tom delu pod zemljom, ali ne ispod površine nasipa, već pored.