Na jučerašnjoj sednici Evropskog parlamenta raspravljano je i o postizbornim dešavanjima u Srbiji kao i o rezultatima istih. Brojni evroposlanici uputili su kritike na to kako je prošao izborni dan u Srbiji, dok su neki direktno tvrdili da je ceo proces bio namešten. Pozivaju članice Unije da ne prihvate rezultate pre nego što se sprovede detaljna međunarodna istraga o njihovoj validnosti. Sa druge strane, bilo je i onih poslanika koji su raspravu u EU parlamentu o izborima u Srbiji okarakterisali kao “skandaloznu” i “ideološku”.
Iako je u početku najavljeno da Evropski parlament neće diskutovati na posebnoj sednici o izbornim dešavanjima u Srbiji, jer taj predlog, prema saznanjima Demostata, nije imao dovoljnu podršku poslaničkih grupa u ovom telu, juče se ipak ova tačka našla na dnevnom redu.
Ocene o utvrđenim izbornim nepravilnostima, fantomskim biračima, dominantnom pojavljivanju predsednika tokom kampanje bile su najčešče poruke na jučeršnjoj plenarnoj sednici Evropskog parlamenta, prenosi N1. Ističe se da je međunarodna istgara neophodna kao i da Unija stoji uz Srbiju na njenom evropskom putu.
Evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders, govorio je o važnosti unapređenja izbornog procesa u Srbiji, jer je to jedan od preduslova da zemlja kandidat ostvari punopravno članstvo i postane deo Unije. Istakao je da građani imaju pravo da mirnim protestima izrase svoje nezadovoljstvo, ali i da nasilje nije rešenje.
Delovanje policije mora biti proporcionalno i mora poštovati temljena prava i vladavinu prava. Srpsko političko vođstvo mora da osigura konstruktivni i inkluzivni dijalog kroz ceo politički spektar. Ovde više nema prostora za dezinformacije i narušavanje demokratije. Srbija ostaje zemlja kandidat i očekujemo od Srbije da nedvosmisleno pokaže svoju predanost postupku za pristupanje EU, rekao je Rejnders, a prenosi N1.
Svoje kritike, članovi Evropskog parlamenta, uputili su i na račun premijerke Srbije Ane Brnabić koja je prethodno kritikovala rad međunarodnih posmatrača i pojedinih evroparlamentaraca.
Vođa delegacije Socijaldemokratske partije Austrije u Evropskom paralmentu Andreas Šider istakao je da su “kritike koje je Evropski parlament uputio na račun izbora u Srbiji pun pogodak s obzirom da su podstakle burnu reakciju srpske premijerke” i da je to znak da se “EU mora pobrinuti da vladavina prava i transparentni procesi budu sprovedeni”.
Jedna od članica Evropskog parlamenta, Viola fon Kramon, iznela je direktne optužbe da su, kako kaže, decembarski izbori u Srbiji bili namešteni i dodala da je “svima u zajedničkom interesu da svedoče o demokratskoj i evropskoj Srbiji koja će čitav region povesti ka EU”.
Kako je moguće da su hiljade ljudi dovođene u Beograd? Evropski parlament stoji uz tebe, Srbijo. Mi želimo nepristranu međunarodnu istragu, kao što je bio slučaj 1996. godine. Cilj svake međunarodne posmatračke misije jeste da se poštuju prava glasača. Ako postoje nepravilnosti, međunarodna zajednica mora da zaštiti prava glasača, istakla je fon Kramon, a prenosi N1.
Hrvatski evroposlanik, Vladislav Ilčić, izjavio je tokom svog izlaganja na jučerašnjoj sednici da “ne vidi kako bi Hrvatska ikada mogla da glasa za ovakvu Srbiju u Evropskoj uniji” i da u ovom sazivu Hrvati neće imati nijednog predstavnika u srpskom Parlamentu.
I dok su ovog puta Hrvati ostali bez svog predstavnika u srpskoj skupštini, to se Srbima u Hrvatskoj neće desiti, oni imaju garantovanana tri predstavnika u hrvatskom Saboru koji odlučuju godinama o hrvatskoj većini, izveštava N1.
Sa drudge strane, bilo je i onih koji su raspravu o izborima u Srbiji u Evropskom parlamentu ocenili kao “skandaloznu” i da takvo komentarisanje “nije podstaknuto činjenicama već ideologijom”. Ovakav komentar imao je francuski evroparlamentarac Žan-Lin Lakapel.
Vučić ne sledi vašu ideologiju i zato EU želi da destabilizuje Srbiju. Svaka zemlja je slobodna suverena i nezavisna, mada se njeni izbori ne mroaju sviđati EU. Dozvolite mi da mogu reći da sam srećan što mogu da pozdravim ove izbore u kojima je narod slobodno glasao za one političare koje želi da ima na vlasti, istako je Lakapel.
Na sednici je takođe zatraženo od strane predstavnika Evropskog parlamenta da države članica EU ne priznaju rezultate izbora u Srbiji dok se ne sprovede međunarodna istraga o njihovom legitimitetu, piše Danas.