Ponašanje dece i tinejdžera na internetu u mnogome zavisi od samih roditelja i porodičnih odnosa, smatra psihološkinja prof. dr Jelena Opsenica Kostić. Zajedničko korišćenje onlajn sadržaja i razgovori roditelja sa decom najviše mogu da doprinesu da ona kasnije ne postanu nasilnici na društvenim mrežama ili meta napada.
Period adolescencije je jedan od najosetljivijih, objašnjava profesorka Filozofskog fakulteta u Nišu. Adolescenti su osetljivi na prihvatanje i odbacivanje od strane svojih vršnjaka, te im je i veoma važno njihovo mišljenje.
To je period gde se ti povezuješ sa drugima, gde gradiš sliku o sebi, a gradiš je velikim delom na osnovu fidbeka, na osnovu povratnih informacija od svojih vršnjaka. U tom osetljivom periodu kada gradiš sliku o sebi kada tražiš svoje mesto u društvu naravno da je visoko neprijatno ako vidiš da te ne prihvataju, odbacuju…
Kako bi bili bezbedni u sajber prostoru ili kako ne bi nekome naudili, važna je uloga roditelja. Kada je neko nasilan na internetu, začetak takvog ponašanja leži van onlajn prostora. Na to utiču iskustva u porodici i njegovo odrastanje, kao i edukacija od strane roditelja pre nego što se deca upuste u digitalni svet.
Zajedničko korišćenje onlajn sadržaja roditelja i dece što može da bude do 10, 11 godine a posle će adolescenti želeti autonomiju, i treba da je dobiju to je deo odrastanja… Ali važan je neki topli otvoreni odnos gde roditelj uči dete kako se koriste sadržaji, šta su rizici, pa i ako napraviš neku grešku – Bože moj.
I predmet digitalna pismenost u školama je veoma značajan i može da pomogne, kaže psihološkinja. Ističe da je veoma nezahvalno biti meta u sajber prostoru, jer se stvari internetom brzo šire i dobijaju veću publiku.
Jedan jedini čin može da postane maltretiranje jer će ga posle deliti drugi. Ja sam samo smislila neku mnogo dobru pakost koju ljudi onda vrlo rado dele dalje, a žrtva ne može da je ukloni, ili hajde da kažemo meta. Onda to može da postane problem jer jedan jedini post, jedan jedini video može da postane viralan i onda je meta prilično nemoćna, jer to ne može da se skloni.
Ceo razgovor možete pogledati u našoj emisiji 43/21.