Predstavnici Rotarakt kluba „Niš – Konstantin Veliki“ organizuju humanitarni koncert 16. novembra u niškom Narodnom pozorištu i humanitarnu modnu reviju 24. novembra u Oficirskom domu. Cilj ovih događaja je prikupljanje novca za kupovinu opreme za izradu prvog senzornog parka na jugu Srbije, u okviru Specijalne škole sa domom učenika „Bubanj“.
U Narodnom pozorištu, u sredu od 20 sati, nastupiće magistar harmonike Dušan Sekulić u sklopu balkanske turneje Ljubav nije samo reč, koja ima za cilj prikupljanje novca za otvaranje senzornog parka u Bijeljini. Cena karte je 400 dinara, pa će polovina sume biti izdvojena za izgradnju senzornog parka u tom gradu, a druga polovina za izgradnju parka u Nišu.
„To će biti jedan vrhunski kulturni događaj humanitarnog karaktera. Dušan Sekulić nastupa sa svojim bendom, uz pratnju hora Fakulteta umetnosti iz Niša i plesne grupe, a posetioci će moći da uživaju u obradama poznatih pop i rok pesama“ , najavio je potpredsednik Rotarakt kluba „Niš – Konstantin Veliki“ dr Milan Petrović.
„Cilj ovakvih aktivnosti je, pored sakupljanja novca, druženje sa decom i obogaćivanje njihove svakodnevnice“, dodao je on.
Vodeći se tom idejom, predstavnici Rotarakt kluba organizovali su početkom septembra akciju Obuci crtež u okviru koje će biti organizovana humanitarna modna revija 24. novembra u Oficirskom domu.
„Učenici od prvog do četvrtog razreda Škole sa domom Bubanj, izradili su brojne crteže, sa nekim svojim kreativnim idejama. Te crteže smo predali mladom dizajnerskom timu koji sada od njih pravi odevne predmete – haljine za devojčice i majice za dečake. Deca još uvek ne znaju da će nositi garderobu sa svojim crtežima, pa će to biti iznenađenje koje pripremamo za njih“, rekao je Petrović.
Za sve posetioce ulaz na reviju je besplatan, a svi koji žele da učestvuju u sakupljanju novca za opremanje senzornog parka, svoj prilog moći će da ostave u kutiji koja će biti postavljenja u Oficirskom domu.
Prema rečima direktorke Specijalne škole sa domom učenika „Bubanj“ Snežane Čarapić, senzorni parkovi imaju ulogu relaksacije i rehabilitacije dece sa smetnjama u razvoju. Kako je objasnila, oni su zapravo sadražajni kabineti na otvorenom, koji imaju za cilj podsticaj motorike i taktilnog osećaja, a uključuju i korektivnu gimnastiku i logopedske vežbe.
„Pokušavamo da opremimo školu i omogućimo deci sve ono što može da podstakne njihov nesmetani razvoj. Senzorni park, kao deo asistivne tehnologije, jeste nešto što stimulacijom svih čula dece sa smetnjama, pomaže njihov psiho-motorni razvoj,“ objasnila je direktorka Čarapić.
„Deca sa smetnjama u razvoju nisu osobe kojima je dovoljna samo pasivna pomoć, oni moraju aktivno učestvovati u svim sadržajima i davati svoj doprinos“, napomenula je ona.
Do sada je u razvoj parka uloženo milion i dvesta hiljada dinara, a prema rečima direktorke, u opremanje ovakvih parkova stalno treba ulagati, te je svaka pomoć dobrodošla.