Na udaru lažnih dojava o podmetnutim bombama poslednjih nedelja su i mediji i profesionalna novinarska udruženja. Poslednja u nizu lažnih dojava stigla je na adresu Udruženja novinara Srbije, gde se nalaze i prostorije Nezavisnog udruženja novinara Srbije. NUNS poziva nadležne institucije da reaguju brže i oštro kazne počinioce.
Pored fakulteta, škola, bolnica, tržnih centara i aerodroma, na meti lažnih dojava o bombama našli su se i Adria media grupa, Radio Televizija Vojvodine koja je morala da evakuiše dve zgrade, kao i Bečejski mozaik. 12. juna je i predsednik UNS-a Živojin Rakočević dobio pretnju o postavljenoj bombi u prostorijama udruženja.
Nezavisno udruženje novinara Srbije osuđuje ove pretnje bombama i svaki drugi oblik uznemiravanja građana i poziva nadležne institucije u Srbiji da reaguju brže i oštro kazne počinioce. Takođe, pozivamo policiju i tužilaštvo da ulože dodatne napore, pojačaju međunarodnu saradnju i učine sve kako bi se zaustavilo dalje maltretiranje građana Srbije, kažu u NUNS-u.
Iako su, na sreću, sve dojave o bombama do sada bile lažne, već par meseci se na ovaj način opterećuje sistem, remeti funkcionisanje zdravstvenih i obrazovnih ustanova, kao i brojnih institucija, a sada i medija. I UNS je u nekoliko navrata osuđivao lažne dojave u medijima i pozivao nadležne da reaguju:
UNS poziva srpsku policiju da zbog svakodnevnog uznemiravanja i zastrašivanja zaposlenih, građana i dece u brojnim institucijama zatraži pomoć policijskih službi evropskih zemalja i EUROPOL-a, kako bi se utvrdilo ko stoji iza ovih dojava, navode u UNS-u.
Kako prenosi UNS, napade su osudili i OEBS, Evropska bezbednosna agencija, kao i Delegacija Evropske unije u Srbiji.
Kako navode iz Ministarstva unutrašnjih poslova, a prenosi NUNS, pretnje uglavnom stižu iz inostranstva i to najvećim delom iz Poljske, Gambije, Irana, Nigerije, Ukrajine, Slovenije i Rusije. Takođe, za protekla tri meseca identifikovano je i uhapšeno nekoliko državljana Srbije i jedan državljanin Gambije.