Dok se u pojedinim delovima Srbije povećava broj obolelih od velikog kašlja, i od početka godine se beleži 253 prijavljenih slučajeva, u Nišu u januaru nema novih potvrđenih slučajeva, kažu iz Instituta za javno zdravlje Niš. U decembru ih je, navode, bilo četiri. Iako je obuhvat imunizacije u Nišu visok, lekari preporučuju roditeljima da redovno vakcinišu decu, jer je vakcina najbolja prevencija.
Kijavica, blaga temperatura, curenje nosa, neki su od stimptoma koji se javljaju u prvoj fazi velikog kašlja, koja traje od sedam do deset dana. Zbog sličnosti sa drugim infekcijama teže ga je prepoznati odmah, objašnjava pedijatrica niškog Doma zdravlja dr Snežana Zdravković.
Kad uđe u drugu fazu koja traje nekada i više od četiri nedelje tada se javlja iscrpljujući, zacenjujući kašalj koji je toliko izražen, naročito noću da ponekad dovede i do iscrpljiivanja respiratorne muskulature, tako da komplikacije koje se javljaju nekada mogu biti ne samo na nivou pluća, nego se mogu javiti zbog naprezanja dece, kile, neurološke komplikacije.
Kada se utvrdi da dete ima veliki kašalj, ono će se u slučaju težeg stanja uputiti dečjoj klinici, a u suprotnom pratiti ambulantno, pojašnjava doktorka. Dalje navodi da se nakon svake potvrde velikog kašlja, informacije šalju Institutu za javno zdravlje, a oni dalje deluju.
Iz Instituta za Javno zdravlje Niš kažu da u ovoj godini nema prijavljenih slučajeva.
U gradu Nišu u 2023. godini prijavljena su 4 potvrđena slučaja velikog kašlja: 3 slučaja u opštini Medijana i jedan slučaj u opštini Palilula. U 2024. nema potvrđenih slučajeva. Uzrast obolelih je : 1,5 mesec – 1 slučaj 10-14 godina – 1 slučaja 30 -39 godina – 2 slučaja. Od svih prijavljenih slučajeva samo je beba od 1,5 meseci bila hospitalizovana.
Pravovremena imunizacija je jedna od najznačajnijih mera u borbi protiv velikog kašlja, kaže Ministarstvo zdravlja. Proces imunizacije podrazumeva primarnu vakcinaciju sa tri doze vakcine (protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize i hemofilusa influence tipa B) od navršenih dva do šest meseci života. Zatim, revakcinacije u drugoj godini. a potom pre upisa u prvi razred osnovne škole.
Obuhvat vakcinacije u Nišu je prema rečima dr Zdravković zadovoljavajući i ona ističe da je on viši u odnosu na celu Srbiju. To potvrđuju i podaci IZJZ iz kog kažu da je za primarnu vakcinu obuhvat bio 100% tokom prošle godine, dok je za drugu revakcinu bio 97,87 odsto. Broj vakcinisanih je bio manji u 2022. godini – kada je primarnu vakcinaciju primilo 95,02% dece, a drugu revakcinu 91,85%.
Manji broj revakcinacije, doktorka dovodi u vezu sa prethodnim odlaganjem MMR vakcine.
Tu imamo slabiji obuhvat, a za ostale vakcine nam je dobar odaziv. Postoji odlaganje MMR vakcine, to je vrlo aktuelno kod nas, a samim tim kad se odlaže MMR odlažu revakcinu Pentaksim.
Napominje da uvek ima prostora za još bolji odziv i apeluje na roditelje da blagovremeno dovode decu na vakcinaciju svim tipovima vakcina i da je ne odlažu. Time što će deca da budu vakcinisana u većem procentu štite se i novorođene bebe koje ne stižu da prime vakcinu, a koje su najugroženije.
U Beogradu preminule četiri bebe, imunizacija jedina zaštita
Prema podacima iz Servisa javnog zdravlja, od početka do kraja januara ove godine u Srbiji su ukupno potvrđena 253 slučaja velikog kašlja, a u 2023. godini 1.342.
Kako navode iz Ministarstva zdravlja među uzrocima povećanja broja obolelih jesu smanjen obuhvat vakcinacije kao i slabljenje postvakcinalnog imuniteta koji nakon poslednje vakcine traje od 5 do 10 godina.
Nedavno su zbog velikog kašlja na Institutu za majku i dete “ Dr Vukan Čupić”, preminule četiri bebe mlađe od mesec dana, koje su bile nevakcinisane.
Kod četiri bolesnika, nažalost, završio se smrtnim ishodom. Jedno dete je trenutno na mehaničkoj ventilaciji, na takozvanom respiratoru, što znači da je respiratorno i životno veoma ugroženo”, kazao je zamenik direktora Instituta za majku i dete.
Ministarstvo zdravlja je pozvalo građane da budu odgovorni i vakcinišu decu. Vakcinacija protiv velikog kašlja inače podrazumeva primarnu vakcinaciju sa tri doze vakcine od navršenih dva do šest meseci života i revakcinacije u drugoj godini i pre upisa u prvi razred osnovne škole.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, prenosi RSE, broj pacijenata sa velikim kašljem je od 2018. godine padao. Te godine je bilo 351 potvrđenih slučajeva, 164 tokom 2019. godine i 55 u 2020. Godini. U prošloj godini je zabeleženo 190, a tokom 2022. i 2021. godine ukupno pet.