Požar koji je u nedelju oko 5:30 sati izbio u krugu Elektronske industrije nije ugašen već više od 30 sati. Ipak, situacija je pod kontrolom i nema opasnosti da će se dalje širiti, kaže načelnik Sektora za vanredne situacije Srđan Mitrović. Kaže da požar nije zahvatio prostor u kome se nalazi zaostali opasani otpad EI, tačnije opasne hemikalije.
Situacija sa požarom je danas značajno bolja u odnosu na juče kada je izbio u jednoj od bivših fabrika EI. U nekim delovima, kaže Mitrović, još sagorevaju zapaljive materije. Kaže da je reč o prostoru “Kozmetik plus” koji koristi nekoliko kompanija.
Imamo još nekoliko žarišta. Očekujemo da ćemo u toku dana i njih da saniramo tako da je požar pod kontrolom i ne očekujemo pogoršanje situacije, kaže načelnik sektora za vanredne situacije Srđan Mitrović za MRCN.
Požar nije izbio u blizini magacina nekadašnjih fabrika u kojima je ostao opasan otpad, čijim paljenjem bi posledice bile još gore.
Požar je isključivo u okviru ovog objekta. Taj opasan otpad nije ugrožen od ovog požara, ističe Mitrović.
Opasan industrijski otpad u EI – ekološki rizik
Sasvim drugačija situacija bila bi da se požar proširio i na ostale delove prostora nekadašnje EI, kaže hemičar Radiša Spasić, član Komisije za dislokaciju zaostalih hemikalija u EI-u. Razlog su opasne materije koje se nalaze u obližnjim magacinima.
To su hemikalije iz procesa proizvodnje. Ima raznih vrsta hemikalija. Od 50-ak fabrika u nekadašnjoj Elektronskoj, u 10-ak fabrika je bilo raznih hemijskih procesa, galvanizacija, laboratorije i ostalo. Tu je bilo tone i tone hemikalija. To je svašta nešto ostalo, kaže Spasić.
Srećom, požar nije blizu, jer bi u suprotnom, tvrdi Spasić, posledice bile mnogo gore.
To kad bi se zapalilo bilo bi zlo i naopako. Tu prvo ima svakakvih hemikalija, neke su zapaljive, neke su eksplozivne, neke su otrovne, neke su kancergene. Svašta nešto bi bilo, pogotovo to što je isteko rok trajanja i što ima svašta u blizini. Kada se to ispomeša, zapali međusobno, to nema teorije koja može da objasni šta bi sve bilo, dodaje Spasić.
Osim opasnog dima odnosno zagađenja vazduha, Spasić kaže da bi bili zagađeni i zemljište i voda. Dodaje da se ovaj opasni otpad i dalje nalazi se na nekoliko lokacija u EI.
Inače, izveštaj UN-a pokazao je da se u Elektronskoj industriji nalaze opasne materije – teški metali i hemikalije, kao i na prostoru nekadašnjeg MIN-a. Grad Niš je 2020. najavio izradu elaborata čiji je cilj – kvalitativna i kvantitativna identifikacija višedecenijskog, industrijskog, opasnog otpada.