Beogradski fond za političku izuzetnost i organizacija PROTECTA iz Niša nakon sprovođenja dvogodišnjeg projekta zaključili su da je poboljšanje statistike i ulaganje u kreiranje održivih radnih mesta, kao i kreiranje preduzetničke kulture, neophodno kako bi se mladima olakšalo zapošljavanje.
„Radićemo sa školskim institucijama na razvijanju preduzetničke kulture mladih, stvaranju što više radnih mesta u mikro sektoru pre svega, i naravno sa državnim organizacijama, koji bi trebalo da što više stimulišu mlade na traženje posla. Regionalno povezivanje kroz programe razmene i predstavljanje primera dobre prakse koji bi mogli da se prenesu na različite zajednice, svakako bi pomogli pri zapošljavanju mladih“, rekao je Milan Stefanović iz organizacije PROTECTA.
On je još dodao da je u Nišu oko 40% mladih ljudi nema posao, iako ovaj broj treba uzeti sa rezervom jer dosta mladih radi neprijavljeno.
„Preduzetništvo je prepoznato kao glavni motor za razvoj, ali trenutni programi i mere za podsticaj preduzetništva nisu adekvatni za mlade. Fokus je previše usmeren na zapošljavanje, a nedovoljno na otvaranje novih radnih mesta. To je ključna poruka za lokalne zajednice koje bi trebalo da izvore za nova radna mesta traže u lokalnoj privredi koja je pretežno mikro i mala“, izjavila je konsultantkinja na projektu Aleksandra Vladisavljević.
Projekat finansira Evropska unija u okviru programa Podrška civilnom društvu 2013 i sproveden je u Nišu, Leskovcu, Vranju, Kosovskoj Mitrovici, Peći i Prizrenu.