Koalicija za slobodu medija pozvala je javnost da 31. maja u 18 časova na Platou Filozofskog fakulteta u Beogradu pruži podršku napadnutom novinaru Vuku Cvijiću. Po završetku skupa biće organizovana i tribina “Nije filozofski ćutati” na kojoj će govoriti istaknute ličnosti iz sveta novinarstva, kulture, ali i drugih oblasti.
Nakon što je prekjuče novinara Radara Vuka Cvijića fizički napao direktor Srpskog telegrafa Milan Lađević u centru Beograda, usledile su brojne osude javnosti. Takođe, mnoga udruženja i kolege uputili su poziv institucijama da reaguju i spreče dalju ekspanziju nasilja nad novinarima i medijskim radnicima, koje neretko iz verbalnog prerasta u fizičko.
Ovaj skup podrške, navode iz Koalicije za slobodu medija, namenjen je i svim ostalim novinarima koji svoj posao obavljaju časno, “jer sada svako može postaviti pitanje – ko je sledeći?”.
Neophodno je da ovim skupom podržimo profesionalno novinarstvo i poručimo da neće “ućutkati glasove istine”. Ovaj napad je posledica onoga na šta članovi Koalicije stalno ukazuju, koliko je važno da se pretnje koje dobijaju novinari i novinarke procesuiraju, jer će u suprotnom eskalirati u fizičko nasilje – navodi se u saopštenju Koalicije.
Nakon skupa podrške, na Filozofskom fakultetu u Beogradu održaće se i tribina Radara, simboličnog naziva “Nije filozofski ćutati” sa početkom u 18.30 časova.
Na tribini će govoriti glumica Svetlana Ceca Bojković, tužiteljka Bojana Savović, policajka iz Valjeva Katarina Petrović, profesor Pravnog fakulteta UB Miodrag Jovanović, glavni i odgovorni urednici Danasa, KRIK-a i nedeljnika Vreme i pisac i muzičar Marko Šelić Marčelo.
VJT: Napadi na novinare ne smeju biti tolerisani
Radar je juče objavio lekarski izveštaj koji, kako se navodi, “dokazuje da je Vuk Cvijić zadobio udrac pesnicom”. Takođe, demantovali su pisanje provladiunih tabloida da je Cvijić taj koji je napao Lađevića i da je odbio saslušanje u PU Stari grad.
Odmah nakon napada, Cvijić je obavestio Verana Matića, člana Radne grupe za bezbednost novinara. Takođe, glavni javni tužilac Nenad Stefanović u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu naložilo je “prvom osnovnom javnom tužilaštvu da postupi i utvrdi sve okolnosti ovog slučaja”, piše Radar.
Hitno je naloženo da se identifikuju i procesuiraju napadači, jer nasilje i napadi na novinare ne smeju biti tolerisani, prenosi ovaj medij.
Ovim povodom saopšetenjem se oglasilo i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, u kome se navodi “zabrinutost zbog incidenta u Beogradu između novinara Cvijića i Lađevića”. Ministarstvo je, takođe, pozdravilo brzu reakciju Ministarstva unutrašnjih poslova i Višeg javnog tužilaštva.