Niška Klinika za ginekologiju i akušerstvo jedna je od 20 u Srbiji kojoj su aktivisti pokreta Kreni-promeni danas predali inicijativu za besplatnu pratnju mamama na porođaju. Porodilištima je dat rok od dve nedelje na odgovore na zahtev. Direktor GAK-a u Nišu, Dejan Mitić, rekao je tom prilikom da u Nišu ova praksa već postoji, ali da trenutno pratnja nije moguća zbog “gripoznog perioda”.
Nakon što je porodilja Marica Mihajlović iz Sremske Mitrovice javno podelila svoje traumatično iskustvo sa porođaja, mnogobrojne žene su se nakon nje oglasile na društvenim mrežama sa sličnim iskustvima. Pokret Kreni-promeni je nedugo zatim pokrenuo peticiju za besplatnu pratnju mamama na porođaju, koju je podržao veliki broj građana. Zahtev za pratnju danas su predali u 20 porodilišta širom Srbije i klinikama dali rokove da na njih odgovore.
Mi tražimo da porodilje mogu da izaberu da na porođaju sa njima bude otac ili neko od osoba u koje porodilja ima poverenja. Naš dolazak su inicirali razni primeri akušerskog nasilja koje smo imali prilike da čujemo u poslednjih nekoliko nedelja, a ovaj zahtev je produkt peticije koja se nalazi na sajtu Kreni-promeni, a koju je potpisalo više od 190.000 građana – rekla je Dina Marković iz Kreni-promeni.
Aktiviste je ispred GAK-a u Nišu dočekao direktor te ustanove. On, kako kaže, podržava inicijativu i podseća da je na ovoj klinici ta praksa već postojala.
Moram da kažem da ovo kod nas postoji 10 godina i prekinuto je za vreme kovid infekcije i sada u vreme ovog gripoznog perioda. Mi smo uvek bili za to i dalje smo za to da neko bude u pratnji. Može jedan da bude, da li će to da bude rođena sestra, majka, muž, apsolutno nije bitno – kaže direktor Dejan Mitić.
Napomenuo je da prisustvo nikada nije bilo ni naplaćivano, već da je uslov za prisustvo škola koju treba da pohađaju pratioci u Domu zdravlja.
Ja se nadam sa prolaskom ovog perioda koji uslovljava pojavu virusa, da ćemo da krenemo sa tim. Nije veliki broj muževa koji hoće da prisustvuje, ali sa tom našom praksom ćemo da dovedemo do toga da bude što više – dodao je Mitić.
Uz inicijativu, aktivisti su GAK-u Niš predali i zvaničnu preporuku ministarstva za pratnju na porođaju odnosno podršku ovoj inicijativi. Petar Petković, iz Kreni-promeni ispred niškog porodilišta ukazao je i na neke probleme koji postoje u toj ustanovi.
Kupatila u sobama su loša, porodilje jedva da mogu da se istuširaju tamo, hrana isto nije adekvatna, ona je kao što znamo porodiljama preko potrebna porodiljama. Oprema koju imaju nije adekvatna ili uopšte nemaju, na primer, konci za ušivanje koje koriste nisu dobrog kvaliteta. Nemaju opremu za klistiranje, za epidural i to je nešto što supružnici najčešće donose sami pred sam porođaj.
Aktivista je kazao i da Niš izdvaja od drugih porodilišta to što se u jednoj porođajnoj sali nalazi po jedna porodilja, te da tako ima najbitniji uslov da omogući porodiljama pratnju za vreme porođaja.
Nema prijava akušerskog nasilja u Nišu
Tragičan događaj u Sremskoj Mitrovici pokrenuo je lavinu reakcija i nekoliko prijava akušerskog nasilja. Direktor GAK Niš kaže da toga nije bilo u ustanovi na čijem je on čelu.
Unazad tri godine koliko sam ovde na ovoj funkciji nije bilo nijedne prijave. Mogu da se žale na hranu, sad zavisi kako ko, ali na akušersko nasilje, ono koje jeste akušersko nasilje, nije bilo žalbi nije bilo – kaže on.
On je istakao i da je “dobro za svakog da ima svog nekog u najtežim trenucima, koji je ujedno i najlepši trenutak”.
Iz “Kreni-promeni” kažu da je rok za odgovor na peticiju 21. februar, a ako on bude negativan, organizovaće dalje akcije.