Zakon o javnom informisanju i medijima i Zakon o elektronskim medijima danas su na dnevnom redu Skupštine Srbije. Dok ministar informisanja kaže da je set novih zakona temelj za slobodno i odgovorno novinarstvo, NUNS poslanike poziva da izmene članove koji se tiču vraćanja države u medije.
Sporne tačke koji se tiču Telekoma, odnosno ponovno vraćanje države u medije, uprkos velikom pritisku medijske i stručne javnosti, ostale su u finalnom predlogu Zakona o javnom informisanju i medijima. Novi medijski zakoni su danas predstavljeni u Narodnoj skupštini, a Nezavisno udruženje novinara Srbije još jednom poziva da sporne članove izmene i usaglase ih sa medijskom strategijom.
NUNS poziva narodne poslanike Skupštine Srbije da iz Predloga Zakona o javnom informisanju i medijima (ZJIM) izmene članove 39 i 41 na način da ostanu isti kao u važećem Zakonu o javnom informisanju i time omoguće da Srbija dobije osnovni medijski zakon koji je podržan od svih relevantnih i reprezentativnih novinarskih i medijskih udruženja i u potpunosti usklađen sa Strategijom razvoja sistema javnog informisanja za period 2020-2025 – stoji u saopštenju.
Kako kažu, dva sporna člana od kojih vlast nije htela da odustane, poništavaju mnoga dobra rešenja i unapređenja koji novi medijski zakoni donose. Takođe, kažu, mogu biti pogubni za slobodu izražavanja i medijsko tržište.
Sa druge strane, ministar informisanja Mihailo Jovanović je danas poslanicima predstavio zakone, ali, kako piše N1, tom prilikom se nije osvrnuo na spornu tačku o Telekomu. On je izjavio da je bilo različitih predloga na koji način unaprediti javno informisanje.
Kada je reč o Predlogu zakona o javnom informisanju i medijima, Radna grupa koja je radila na izradi teksta, formirana je neposredno nakon osnivanja novog Ministarstva. U radnoj grupi su bili i predstavnici novinarskih i medijskih udruženja sa kojima smo radili do poslednjeg trenutka. Svi članovi Radne grupe bili su jedinstveni u naporu da se sistem javnog informisanja unapredi – rekao je Jovanović, a prenosi N1.
On je ranije izjavio da dva nova zakona predstavljaju temelj za slobodno i odgovorno novinarstvo, zaštitu prava građana i očuvanje demokratskih vrednosti.
Inače, Koalicija za slobodu medija, čiji je NUNS član, je od početka kritikovala nameru vlasti i pozivala je da ostane privržena merama i ciljevima iz Medijske strategije, koje su usvojene na sednici Vladi Srbije u januaru 2020. godine.
Izmenjeni članovi o Savetu za štampu i medijima civilnog društva
Sugestije i predlozi udruženja koji se tiču nadležnosti Saveta za štampu našli su se i u predlogu Zakona o javnom informisanju i medijima koji je danas na dnevnom redu Skupštine.
Kako je ranije rekla generalna sekretarka Saveta za štampu Gordana Novaković, izbrisan je deo zakona u kom se navodilo da se pri dodeli sredstava na javnim konkursima nadležnost Saveta odnosi samo na medije koji priznaju to telo.
Sada, zapravo, u zakonu stoji rešenje koje je predložila Radna grupa – da to važi za sve medije – kazala je Novaković.
Među sugestijama koje su uvažene je i ona koja se tiče medija civilnog društva, a čiju je važnost izmene potencirao Media i reform centar Niš. Naime, iz finalnog predloga izbrisan je deo u kome se navodi da sadržaj koji proizvodi medij civilnog sektora mora biti u vezi sa oblašću delovanja izdavača.