“Nasilničko ponašanje na javnom skupu” – tako tužilaštvo karakteriše krivično delo za koje se sumnja da je izvršeno nad novinarom N1 Mladenom Savatovićem u ponedeljak uveče. Sa druge strane, za predsednika Aleksandra Vučića “neki čovek je bio neprijatan prema nekom novinaru N1 i rekao mu `bu`”. Na napad na Savatovića reagovala su i novinarska udruženja – traže procesuiranje napadača, ali i upozoravaju da ovakve izjave predsednika šalju poruku da je napad na novinare “prihvatiljivo i poželjno ponašanje”.
Novinar N1 je 25. decembra izveštavao o protestima u blizini zgrade Republičke izborne komisije i Predsedništva. Dok je čekao uključenje uživo, na njega je nasrnuo jedan čovek, a zatim i vikao i dva puta zamahnuo ka njemu da ga udari. Ovaj napad zabeležila je i kamera televizije N1, a napad je odmah prijavio policiji i sam novinar Mladen Savatović.
View this post on Instagram
Na napad na Savatovića reagovalo je i Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Povodom napada na novinara medijske kuće N1 M.S, koji se dogodio 25. decembra 2023. godine u ulici Kralja Milana, tokom njegovog izveštavanja o protestima ispred Republičke izborne komisije, Više javno tužilaštvo u Beogradu je formiralo predmet zbog postojanja osnova sumnje da je izvršeno krivično delo Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu, kaže se u saopštenju tužilaštva, a prenosi N1.
Policiji je naloženo da „identifikuje i pronađe učinioca, kao i da preduzme druge mere iz svoje nadležnosti radi obezbeđivanja dokaza u cilju neometanog vođenja krivičnog postupka“, piše N1. Sa druge strane, stiže i komentar predsednika Srbije.
Samo razmislite – neki čovek bio neprijatan prema nekom novinaru N1 i rekao mu „bu“. A zamislite da je neko to uradio, kao što rade, čuo sam da su uradili novinarima Informera i ne znam kome i to mnogo teže od toga. Niko nije reagovao, svi ćute. Ovaj novinar s pravom kaže – pozvaću policiju i policija će da reaguje. I oni znaju da moraju da se oslone na policiju na pravdu i na svoju državu, iako tu državu po zadatku moraju da pljuju po ceo dan. Na kraju svi znaju da im je država dobra i da od države samo dobro mogu da očekuju, rekao je Vučić.
Da je ovakva izjava koja dolazi od predsednika Srbije neprihvatljiva, smatraju iz Fondacije “Slavko Ćuruvija”. Vučićev komentar vide kao ismevanje.
Neprihvatljiva je i šokantna činjenica da predsednik države koja se nalazi na dnu lestvice medijskih sloboda, i u kojoj je bezbednost novinara prepoznata kao jedan od najvećih prepreka za informisanje građana u javnom interesu, javno umanjuje značaj nasrtaja na novinare. Ovakve poruke dezavuišu brzu reakciju policije i tužilaštva u slučaju napada na Mladena Savatovića. One istovremeno šalju jasnu poruku svim nasilnicima u Srbiji da je napad na novinara prihvatljivo i poželjno ponašanje, navodi Fondacija u svom saopštenju.
Iz Fondacije pozivaju sve nosioce javnih funkcija da prekinu sa targetiranjem novinara i podsećaju da je u nedelju prilikom, kako kažu, “policijskog nasilja nad demonstrantima”, bilo još napada na novinare.
Novinare ometala i policija
U nedelju i ponedeljak tokom protesta, zabeleženo je nekoliko slučajeva ometanja rada novinara. Iz Udruženja novinara Srbije (UNS) podsećaju da je u toku prenosa uživo u nedelju, policija napala ekipu televizije Al Džazira i vikala im da se pomere i ne snimaju.
“Manji incident” , kako je i sam rekao, imao je i novinar portala Nova.rs Andrija Lazarević, kada ga je dok je izveštavao sa protesta policajac udario pendrekom po ruci.
Incident se dogodio i fotoreporteru Bete kome je policajac pokušao da otme kameru iz ruku.
Takođe, policija je bacajući suzavac na demonstrante ometala novinare u obavljanju posla.
Novinarska udruženja apelovala su na policiju, organizatore protesta, kao i građane, da ne ometaju novinare u radu.
UNS podseća da je neophodno omogućiti slobodno izveštavanje o svim događajima, posebno u kriznim situacijama kada je neophodno da do javnosti stižu tačne informacije o zahtevima i nezadovoljstvu građana, stoji u saopštenju tog udruženja.
Napade su najoštrije osudili i Koalicija za slobodu medija i SafeJournalists, kao i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV).
Policajci su dužni da novinarima i medijskim radnicima omoguće bezbedan rad, pruže potrebne informacije i sarađuju kako bi kretanje novinara i njihovih ekipa bilo nesmetano, navode u svom saopštenju, kažu iz Koalicije za slobodu medija i SafeJournalists.
Sindikat novinara Srbije (SINOS) ističe da novinare i medijske radnike koji su na radnom zadatku niko nema pravo da na bilo koji način ometa.
Pozivamo nadležne organe, policiju i tužilaštvo da ispitaju i procesuiraju sve slučajeve ugrožavanja naših kolega tokom obavljanja svog posla, piše u saopštenju SINOS-a.
Komitet za zaštitu novinara, organizacija čije je sedište u Njujorku, istakao je zabrinutost zbog “pogoršanja ambijenta za slobodu medija u Srbiji” i navode da će dalje istražiti ovu situaciju.
Novinari moraju biti u mogućnosti da izveštavaju slobodno i bez pritisaka. To je temelj slobodnog društva, navodi se u saopštenju Komiteta za zaštitu novinara, a prenosi Glas Amerike.
Inače, medijski radnici koji dožive napad mogu da se jave policiji, kao i novinarskim udruženjima i prijave. Novinari napade mogu prijaviti i na NUNS-ov broj telefona 060/688-22-31 koji je aktivan 24 sata.