Zakon o elektronskim medijima, odnosno Zakon o javnom informisanju i medijima bi, prema najavama iz Vlade Srbije, trebalo da budu usvojeni do kraja oktobra. Dok premijerka tvrdi da je postignut kompromis oko ključnih tačaka, Koalicija za slobodu medija upozorava da i dalje nisu videli predloge zakona i pozivaju Vladu Srbije da ih usaglasi sa rešenjima iz Medijske strategije.
Javna rasprava o medijskim zakonima završena je pre nedelju dana, a juče je u Vladi Srbije održan sastanak predstavnika Vlade, nadležnih ministarstava, novinarskih udruženja i međunarodne zajednice. Nakon sastanka, Vlada Srbije saopštila je da je premijerka Ana Brnabić istakla da je postignut kompromis o ključnim spornim tačkama – Savetu za štampu i REM-u.
Brnabić je precizirala da će Savet za štampu biti samoregulatorno telo nadležno za sve medije i da se prvi put nalazi u legislativnom okviru. Ona je naglasila da su ovi zakoni revolucionarni jer se prvi put uvodi samoregulacija – navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
I dok je premijerka ocenila da je urađen odličan posao i da očekuje usvajanje oba zakona do kraja oktobra, iz Koalicije za slobodu medija navode da nisu dobili na uvid izveštaje sa javnih rasprava, kao ni tekst poslednje verzije nacrta ova dva ključna medijska zakona o kojima Vlada treba da odlučuje.
#stripolovka by @somboracmarko #mediji #srbija #anabrnabic #medijskizakoni #zakon pic.twitter.com/JWfx7dxPd4
— Cenzolovka (@cenzolovka) October 12, 2023
Takođe, navode da saopštenje Vlade unosi dodatnu konfuziju na koji način je konačni nacrt Zakona o elektronskim medijima rešio pitanje ovlašćenih predlagača članova Saveta REM-a.
Jučerašnji sastanak sa premijerkom je nedvosmisleno potvrdio da Vlada ne želi da obezbedi diskontinuitet u radu postojećeg Saveta REM-a, iako je to bio jedan od osnovnih zahteva Koalicije i jedna od najvažnijih mera iz Medijske strategije.
Kada je u pitanju deo zakona koji se odnosi na Savet za štampu, potvrđuju da su usmeno obavešteni o usvajanju rešenja o kom se još u aprilu izjasnila Radna grupa za izmenu Zakona o javnom informisanju i medijima. Ipak, nacrt predloga zakona i dalje nisu videli, pa nisu mogli da se uvere u tu tvrdnju.
Na koncu, tvrdnje iz Vlade da su članovi oba zakona, koji su omogućavali povratak države u vlasništvo nad medijima, izmenjeni tako da se odnose samo na Telekom Srbija, ostaju potpuno neprihvatljive, s obzirom da dramatično odstupaju od strateškog opredeljenja Republike Srbije definisanog još 2011. godine, a potvrđenog usvajanjem Medijske strategije 2020. godine.
Iz Koalicije podsećaju da su poslali još niz predloga za izmenu ili dopunu odredbi iz Zakona.
Zbog toga smatramo da je od presudne važnosti da Vlada Srbije, pre najavljenog pokretanja postupka po hitnoj proceduri za usvajanje ova dva zakona, još jednom preispita svoju odluku da odstupi od Medijske strategije koja je usaglašena i potvrđena od strane svih zainteresovanih strana – medijske zajednice, kao i same Vlade.
Dodaju da su strategiju podržali i međunarodni akteri, jer je usaglašena sa evropskim i međunarodnim standardima, što je važno za evropski put Srbije.