“Stav celog društva treba da bude nulta tolerancija na nasilje – prijaviti svaki slučaj, ne tumačiti, nego prijaviti svaku sumnju na nasilje, a na nadležnima je da tumače šta se dešava i koji koraci treba da budu preduzeti”, izjavila je Ana Anačkov, koordinatorka Centra podršku porodici Putokaz u Nišu, na tribini „Zaštita dece od nasilja“. Ona je navela da je cilj Centra senzibilisanje šire javnosti, ali i umrežavanje stručnjaka radi prevencije nasilja nad decom.
“Najčešće se reaguje na fizičko nasilje, jer se onda neminovno uključuju i druge institucije poput zdravstvenog sistema, međutim, ono što je najrasprostranjenije jeste psihičko nasilje. Takođe, često se dešava da su deca neidentifikovane žrtve porodičnog nasilja, jer to nije direktno usmereno na njih. Ali ukoliko je prisutno nasilje među supružnicima, deca su takođe žrtve, što se statistički ne beleži na taj način”, objašnjava Anačkov, i dodaje da građani mogu da prijave nasilje svim institucijama koje se bave decom – centru za socijalni rad, policiji, tačnije bilo kojoj službi, u zavisnosti od toga gde se nasilje dešava.
Centar za podršku porodici Putokaz jedan je od projekata Fondacije SOS Dečija sela Srbija, koji ima za cilj pružanje podrške deci i porodicama u riziku.