Preduzeća u Srbiji treba da se okrenu obnovljivim izvorima energije, ugradnji solarnih panela, prečišćivačima, a nephodno je i da mere svoje emitujuće materije. Ovo će, kažu iz Centra za visoke ekonomske studije (CEVES) početi da se primenjuje od 2026. godine i važiće za velika preduzeća, dok će se nakon par godina “preliti” i na mala i srednja preduzeća.
Kako bi se preduzeća na što bolji način pripremila za ovakav način rada, Regionalna razvojna agencija Jug u saradnji sa CEVES-om organizovala je radionicu upravo na ovu temu. Prema rečima, Lane Hadži-Niković iz CEVES-a, radionica je održana kako bi se preduzeća upoznala sa predstojećim obavezama, ali i prilikama.
Događaj se održao kako bi predstavili koje obaveze, ali i prilike predstoje za naša preduzeća, da se ne posmatraju samo te obaveze u restriktivno – sankcionišućem smislu, već kao prilike da se upravo to poslovanje podigne na viši nivo koje će dati i bolje poslove i plate, kaže Nikovićeva.
Na radionici je bilo reči i o ulasku u međunarodne lance vrednosti, što je važno za preduzeća koja se bave izvozom, ali i za ona koja mogu da počnu da razmišljaju u tom pravcu, a bilo je reči i o cirkularnom poslovanju.
Jedno predavanje je o cirkularnom poslovanju, kako da proizvedete svoj proizvod koji će imati duži životni vek, koji će manje da proizvodi otpada, ili da se ponovo koristi kroz reciklažu, dodaje Nikovićeva.
Prema rečima Nataše Andrejević iz Regionalne razvojne agencije Jug, privrednicima su dostupne i subvencije koje mogu pomoći preduzećima da pređu na održivi razvoj.
U skladu sa Agendom 2030 očekuju nas dostupni izvori finansiranja u narednom periodu i potrebno je da se i firme i lokalne samouprave pripreme na neki način za apsorciju tih fondova, govori Andrejevićeva.
Inače, Agenda 2030 je agenda Ujedinjenih nacija na globalnom nivou je potpisana i ona podrazumeva 17 ciljeva održivog razvoja koja važe za ceo svet, a vezani su za svet bez siromaštva, gladi, za inovacije, infrastrukturu.