U prvih šest meseci 2023. registrovana su 42 napada i pretnje na novinare od kojih je rešeno 11, saopštila je Stalna radna grupa za bezbednost novinara (SRG). Na održanoj sednici rečeno je da će članovi Grupe intenzivno pratiti slučaj nestanka predmeta u Višem sudu u Vranju.
Od januara do juna ove godine, zabeležen je gotovo isti broj napada i pretnji na novinare kao u 2022. godini, kažu iz Stalne radne grupe za bezbednost novinara. Na redovnom sastanku razmatrali su izveštaj Vrhovnog javnog tužilaštva o prijavljenim slučajevima.
Do sada su donete četiri osuđujuće presude, četiri krivične prijave su odbačene jer je utvrđeno da ne postoji krivično delo, u tri predmeta doneta je službena beleška da nema mesta pokretanju krivičnog postupka, u šest predmeta u toku je sprovođenje dokaznih radnji. U 24 predmeta podnet je zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja, a u jednom predmetu učinilac nije identifikovan ni nakon sprovedenog predistražnog – prenosi NUNS.
Kako navode, posebno su razmatrani slučajevi uvreda i pretnji Brankici Stanković urednici Insajdera, a razgovaralo se i o proceni njene bezbednosti.
Pored toga, razmatrani su i slučajevi praćenja novinara KRIK-a, kao i brojne pretnje Nenadu Kulačinu – navodi NUNS.
Kada je reč o pretnjama redakciji Danasa i novinaru Dragojlu Blagojeviću, u međunarodnoj pravnoj pomoći nike bilo pomaka, tako da počinioci još nisu identifikovani. U slučaju pretnji novinarima Blica, dodaju, i pored postignutog sporazuma o priznanju krivičnog dela, sud je odbio sporazum i nastavljeno je sprovođenje dokaznih radnji.
SRG će pratiti slučaj u Vranju
Tema sednice Stalne radne grupe bio je i nestanak predmeta u Višem sudu u Vranju koji se tiče prvostepene presude protiv Dejana Nikolića Kantara zbog ugrožavanja bezbednosti zaposlenih u OK radiju.
Članovi Grupe će intenzivno pratiti razvoj i ovog slučaja kao i proces utvrđivanje odgovornosti za nestanak predmeta koji su pokrenuli nadležni organi i institucije.
Pojedini medijski tekstovi o konačnoj presudi u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije, koji su izazvali zabrinutost domaće i međunarodne javnosti, bili su takođe ejdna od tema sastanka. SRG ističe da će ishod ovog suđena imati ogroman uticaj na slobodu medija, bezbednost medijskih radnika i sve procese vezane za medijske reforme koje su u toku.
S obzirom na to, SRG očekuje verodostojnu presudu zasnovanu na utvrđenim činjenicama koja će predstavljati dodatni zamah unapređenju vladavine prava u Srbiji.
Sednici su prisustvovali predstavnici Vrhovnog javnog tužilaštva, Ministarstva unutrašnjih poslova, Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacije onlajn medija (AOM), Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV), kao i predstavnik Misije OEBS-a u Srbiji.