Nakon pisanja dnevnika Blic, da je javni izvršitelj Nebojša Spasojević zaradio 396.000 dinara za pola sata, oglasili su se i predstavnici Komore javnih izvršitelja Srbije, organizacione jedinice Niš. Oni ističu da je javni izvršitelj podneo rešenje o troškovima za svoje usluge prema zakonski propisanim Javnoizvršiteljskim tarifama.
“U spornom predmetu je reč o lokalu koji je u postupku restitucije vraćen vlasnicima – Jeleni Perović i Dušanu Miladinoviću, kao naslednicima lica od kojeg je lokal nacionalizovan, s tim da 28% lokala ostaje Gradu Nišu. Lokal nije mogao da se podeli fizički, pa je naređeno da se proda i da se, srazmerno udelima, suvlasnici namire. Postupak je dostavljen meni na sprovođenje, tekao je bez problema, donet je zaključak o utvrđivanju vrednosti, na osnovu nalaza sudskog veštaka, određena je vrednost od sedamnaest miliona dinara“, kaže javni izvršitelj Nebojša Spasojević.
On objašnjava da su organizovane dve prodaje, a da je lokal prodat na drugoj za 50% procenjene vrednosti, odnosno za osam i po miliona. Nakon toga doneto je rešenje o troškovima izvršitelja, koji sadrži naknadu za rad punomoćnika, njihovog advokata, nagradu za rad izvršitelja i procenitelja.
“Nakon završenog postupka, po Zakonu o Javnoizvršiteljskoj tarifi, poverilac je u obavezi da nagradu za uspešnost plati izvršitelju. Ono što je problem u konkretnom slučaju je to da troškove izvršenja ne snosi dužnik kako to inače biva, nego svi srazmerno svom suvlasničkom udelu, zato su oni kao vlasnici 78% lokala morali toliko da plate nagradu. S obzirom da su to veliki troškovi, dogovorili smo se da ja donesem rešenje o troškovima na koji će oni da izjave prigovor, a da te troškove nećemo da naplaćujemo dok sud ne odluči o tom prigovoru, a tako je i učinjeno”, dodaje Spasojević.
Jelena Perović i Dušan Miladinović podneli su disciplinsku prijavu Komori izvršitelja, a predstavnici Komore ističu da je disciplinski tužilac utvrdio da nema elemenata za pokretanje bilo kakvog postupka i da će o troškovima odlučiti Sud, kao i da Spasojević može biti krivično gonjen samo ako ne postupi po odluci Suda.
Predsednik izvršnog odbora Komore izvršitelja Srbije Miodrag Grujović kaže i da “Poverioci i Grad Niš u ovom slučaju nisu imali potrebu da se obraćaju državnim organima, već su sami mogli da prodaju objekat i podele novac”.
Predstavnici Komore takođe ističu i da je ova profesija konstatno izložena napadima i da mora da opravdava svoje mesto u sistemu pravosudnih profesija Republike Srbije. Samo prošle godine izvršitelji su primili 97.000 predmeta i rešili 51%, kažu oni i dodaju da nijedan izvršitelj u Nišu nije disciplinski gonjen ili kažnjen.