Simbolično – sa ogledalima u rukama, ispred Apelacionog suda u Beogradu okupilo su danas u 14 sati više stotina novinara i građana. Razlog za protest je oslobađajuća presuda četvorici optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Okupljeni su 25 minuta proveli u tišini, a predstavnici novinarskih udruženja držali su belu zastavu sa porukom za pravosuđe i državu.
Da je reč o nepravednoj presudi protiv optuženih za ubistvo Slavka Ćuruvije, čulo se na protestu ispred Apelacionog suda. Okupljenima se najpre obratila Ivana Stevanović iz Fondacije Slavko Ćuruvija.
Odlukom suda zločin ubistva Slavka Ćuruvije ostaje nekažnjen i mi smo pred ovom činjenicom zanemeli. Pravdu nismo dočekali i ona nije stigla – rekla je Stevanovićeva.
Umesto govora, okupljeni građani i novinari su poruku za pravosuđe i državu ispisali na beloj zastavi
“Ubili ste pravdu ali istina živi” – pisalo je.
Protest je obeležila 25-minutna tišina za, kako su rekli, 25 godina čekanja na pravdu, koja nije stigla. Simbolično, tokom tišine, učesnici protesta držali su ogledala sa ciljem da “pokažu pravosuđu sopstveni odraz”. Za vreme protesta sa razglasa su pušteni i audio snimci odnosno poruke Slavka Ćuruvije. Okupljeni su blokirali saobraćaj kod suda.
Ispred suda su bili i porodica Slavka Ćuruvije, članovi Koalicije za slobodu medija, koja je i organizovala protest odnosno predstavnici novinarskih udruženja, kao i novinari iz različitih medija, među kojima i nekadašnje Ćuruvijine kolege.
Nezadovoljstvo presudom, danas su iskazali i pojedini mediji. Na portalima Cenzolovke i Fondacije Slavko Ćuruvija danas nije bilo tekstova, već samo crna pozadina na kojoj je ispisano “Slavko Ćuruvija 1949 – 1999 – 2024”. Dnevni list danas imao je isti natpis na svojoj naslovnoj strani.
Smatramo da je odluka suda dokaz da u Srbiji i pravosuđe i službe bezbednosti moraju temeljno da se reformišu, jer i dalje deluju kao da smo u mračnim lavirintima devedesetih. Odnos prema novinarima kritičkih medija je takođe isti kao devedesetih, jedino što država još nije počela da nas ubija po ulicama – poručili su iz redakcije Danasa.
Šabić: “Oslobađajuća presuda ostaje na snazi”
Advokat Rodoljub Šabić rekao je da su ovom, oslobađajućom presudom, optuženi sada oslobođeni krivice i da se “više ništa ne može promeniti”, prenosi portal N1. On kaže da “hipotetički ostaje mogućnost da javni tužilac podnese vanredni pravni lek – zahtev za zaštitu zakonitosti”.
Međutim, po zakonu, praktično dejstvo taj zahtev može imati samo ako je uložen u korist okrivljenih, što ovde ne bi bio slučaj. Tako da bi konkretnom slučaju, čak i pod pretpostavkom da Vrhovni sud koji odlučuje po zahtevu nađe da postoji neka povreda zakona, on bi to konstatovao, ali bi oslobađajuća presuda ipak ostala na snazi – kazao je Šabić, a piše N1.
Nekadašnji zaštitnik građana i poverenih za informacije od javnog značaja kaže i da je presuda na njega ostavila “krajnje neprijatan utisak”, ali i sa ga nije sasvim iznenadila.
Ako je moguće da ni za četvrt veka nisu u stanju da razotkriju i kazne nalogodavce i izvršioce mučkog ubistva novinara koji je bio kritičar i oponent vlasti, a koji je do same smrti bio pod prismotrom bezbednosnih struktura, onda je bukvalno sve moguće, rekao je Šabić.
Prema pisanju Blica, Vrhovno javno tužilaštvo zatražiće spise predmeta od nadležnog suda u vezi sa oslobađajućom presudom.
Podsećanja radi, Apelacioni sud u Beogradu oslobodio je četvoricu optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije – Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka. Ovom presudom je preinačena prvostepena presuda Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu.