Borbi protiv upotrebe rodno osetljivog jezika i to na Svetski dan maternjeg jezika, pridružio se Zaštitnik građana i građanki, najavljujući da će tražiti ocenu ustavnosti odredbi koje obavezuju na njegovo korišćenje. Ombudsman Zoran Pašalić, međutim, ne odgovara šta konkretno smatra neustavnim, odnosno zašto osporava Zakon o rodnoj ravnopravnosti niti šta će predložiti Ustavnom sudu.
Na samom kraju saopštenja koje je Zaštitnik građana/ki izdao 21. februara, a u kome ističe važnost maternjeg jezika u kontekstu ljudskih i manjihskih prava, navodi:
“Zoran Pašalić je danas istovremeno najavio da će pokrenuti postupak ocene ustavnosti odredbi Zakona o rodnoj ravnopravnosti koje se odnose na upotrebu rodno senzitivnog jezika”, piše.
Međutim, Pašalić u saopštenju ne pojašnjava detaljnije razloge osporavanja upotrebe rodno osetljivog jezika, niti koje će konkretno odredbe Zakona osporavati pred Ustavnim sudom.
Novinarka je istog dana uputila Zaštitniku građana/ki pitanja na koja do danas nije dobila odgovore, a iz ove institucije najavili su da će odgovoriti stići i da “kolege rade na tome”. Međutim, ne preciziraju kada.
Ukoliko odgovori stignu, saznaćemo koje konkretno odredbe Zakona o rodnoj ravnopravnosti će Zaštitnik građana/ki osporavati pred Ustavnim sudom i u odnosu na koje odredbe Ustava smatra Zakon neustavnim? Kao i zašto osporavata Zakon i šta će predložiti Ustavnom sudu da odluči?
Na ovu najavu ombudsmana, reagovalo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, ističući da je Zaštitnik građana/ki učestvovao u donošenju Zakona o rodnoj ravnopravnosti, kada iz ove institucije nije bilo nikakvih prigovora.
“Podsećamo da je 2010. godine upravo Zaštitnik građana objavio Upustvo za standardizovan nediskriminativni govor i ponašanje što se u to vreme smatralo pionirskim poduhvatom u oblasti uvođenja i primene nediskriminativnog govora, uključujući i rodno osetljivog jezika”, navode iz Ministarstva.
U ovom Uputstvu se navodi da je neprihvatljiva jezička nevidljivost žena – podrazumevanje da su žene obuhvaćene imenicama i zamenicama u muškom gramatičkom rodu.
Organizacije: Zaštitnik brine samo o delu stanovništva
Mnoge organizacije koje se bave ljudskim pravima i drugim oblastima, regovale su na ovu najavu Zaštitnika građana i građanki. Podsećaju da rodna ravnopravnost podrazumeva jednaka prava, odgovornosti i mogućnosti, ravnomerno učešće i uravnoteženu zastupljenost žena i muškaraca u svim oblastima društvenog života, što su načela oko kojih je postignuta saglasnost u društvu.
“Politika jednakih mogućnosti podrazumeva ravnopravno učešće žena i muškaraca u svim fazama planiranja, pripreme, donošenja i sprovođenja odluka koje utiču na položaj žena. Pitanje je sa koliko žena i ženskih organizacija se institucija Zaštitnika građana konsultovala pre najave ove inicijative, za koju znamo da je štetna za žene i da negativno utiče na već lošiji položaj žena u društvu”
Ako institucija Zaštitnika građana brine samo o jednom delu stanovništva (koje je u manjini) i zastupa interese pojedinih društvenih aktera koji iz pozicije moći otvoreno istupaju protiv ravnopravnosti žena, pitaju da li na ovaj način, aktivno učestvuje u održavanju patrijarhalnog sistema vrednosti koji ima negativne posledice na društvo u celini.
“Pozivamo instituciju Zaštitnika građana da zajedno sa nama radi na promociji, zaštiti i ostvarivanju prava svih građana i građanki, bez izuzetka, kao i da se zajedno sa nama bori za punu i doslednu primenu odredaba Zakona o rodnoj ravnopravnosti, u skladu sa svojim nadležnostima”
Osuda i od političkih organizacija
Autonomni ženski front Zeleno-levog fronta je takođe osudio odluku Zorana Pašalića da pokrene postupak ocene ustavnosti odredbi Zakona o rodnoj ravnopravnosti.
Podsećaju da ovo nije prvi put da Pašalić iznosi stavove koji su u direktnoj suprotnosti sa njegovom ulogom kao Zaštitnika građana. Ranije su reagovali na izjavu kojom je ombudsman naveo da je femicid “pogrešan” termin, negirajući time rodnu dimenziju nasilja nad ženama čiji je femicid (ubistvo žene samo zato što je žena) najekstremniji oblik.
“Nedopustivo je da javni funkcioneri daju ovakve izjave, naročito kada je njihova primarna uloga i odgovornost zaštita prava svih građana. Umesto da u osetljivom trenutku kada su sve vrste nasilja prema ženama i mizoginija u porastu bude saveznik, stane u zaštitu žena u Srbiji i afirmiše njihove nemerljive doprinose društvu, Zoran Pašelić produbljuje neravnopravnost”, naveli su iz Autonomnog ženskog fronta.
Dodaju da je upotreba rodno senzitivnog jezika je od velike važnosti kao jedan od prvih koraka za pravednije i ravnopravnije društvo u kome su građanke vidljive, a njihov doprinos prepoznat i uvažen.
“Ove odredbe Zakona o rodnoj ravnopravnosti služe da bi se u društvu razvila svest o jednakosti žena kako u socijalnom, tako i u radnom aspektu života, i zato moramo stati na put postupcima koji usporavaju i nipodaštavaju ovaj proces”, zaključuju.
Kritike na račun Pašaićeve najave stigle su i od Pokreta slobodnih građana.
Podsećamo, protiv obavezne upotrebe rodno osetljivog jezika u javnoj sferi bili su Matica srpska, SANU, Srpska pravoslavna crkva i mnoge obrazovne i naučne ustanove. Na jak antirodni diskurs u javnosti upozoravala je profesorka Nevena Petrušić, prva Poverenica za zaštitu ravnopravnosti u Srbiji. Ona je takođe isticala važnost upotrebe rodno osetljivog jezika, kao i njegovu zakonsku regulativu.
Obavezna primena rodno osetljivog jezika bi po Zakonu trebalo da počne od juna ove godine u javnoj administraciji, obrazovanju i medijima, ali i dalje nema zvaničnog dokumenta kojim su propisani odgovarajući feminitivi.