Bajden, Tramp, Obama i Putin samo su neki od političara koji se nalaze na sve dužoj listi “aktera” deepfake videa. Nedavno su i videi srpskih političara, kreirani uz pomoć veštačke inteligencije, prepravili mreže. Šta je zapravo deepfake, koje opasnosti nosi i kako da se zaštitimo istraživali smo u emisiji “Šta se krije?”.
Deepfake nastaje kada tehnologija nauči kako da oponaša nekoga. Na ovaj način, ljudi se mogu prikazati kao da govore ono što nikada nisu izgovorili i da čine ono što nikada nisu učinili. Sa napretkom veštačke intelligencije i svih njenih alata sve je teže prepoznati šta je istina, a šta laž i sve je lakše doći u zabludu. Monitrani videi su svakodnevni na društvenim mrežama, a deepfake je toliko napredovao da može da se koristi i u realnom vremenu.
Tako su, na primer, prošle godine neki od evropskih gradonačelnika umalo naseli na lažan poziv koji je navodno došao od gradonačelnika Kijeva. Programi koji analiziraju glas i mogu da zvuče kao određena osoba, korišćeni su za telefonsku prevaru, gde su roditelji dobijali navodne pozive svoje “otete” dece koja im traže novac.
Zbog svojih ogromnih mogućnosti sa jedne strane i nedovoljnog znanja korisnika i gledalaca sa druge strane, deepfake može da bude moćno oružje onih koji žele da plasiraju lažne vesti i dezinformacije.
Više o tome u novoj epizodi emisije “Šta se krije”.