Iako je izborna kampanja tek na početku, žalbe na neregularnosti, zloupotrebe i opstrukcije počele su gotovo istog dana kada su izbori raspisani. Stručnu javnost to ne iznenađuje jer, ističu, nisu ni prvi ni poslednji izbori pod ovakvim uslovima. Napominju da je važno beležiti sve nepravilnosti kako bi se pravovremeno reagovalo.
Aleksandar Vučić je na predizbornom skupu Srpske napredne stranke u Smederevu 12. novembra, napomenuo da će u slučaju pobede opozicije podneti ostavku na mesto predsednika države, dok je opoziciona lista “Srbija protiv nasilja” najavila je da će prijaviti Agenciji za borbu protiv korupcije predsednika Srbije jer, prema njihovim rečima, sa pozicije šefa države vodi partijsku kampanju.
U javnosti je takođe aktuelan slučaj narodnog poslanika stranke Zajedno, Đorđa Miketića, koji je izjavio da je sa svoje adrese odjavio nepoznatu osobu koja je bez njegovog znanja bila prijavljena kao stanar i pozvao ostale da učine isto kako bi sprečili učešće “slepih stanara” na predstojećim izborima, uz to lista “Srbija protiv nasilja” se po raspisivanju izbora požalila na rad javnih beležnika u Nišu uz komentar da se radi o namernoj opstrukciji prilikom sakupljanja i overe potpisa, što je kasnije javna beležnica Zorica Stojanović demantovala.
Za Bobana Stojanovića, politikologa, ovakva uvertira u proces izborne trke ne predstavlja ništa novo ni neočekivano. Komentarišući ove neregularnosti kaže da će ovo biti možda jedna od najprljavijih predizbornih kampanja do sada.
Početak izborne trke je nelegalan i neligitiman kao što će biti i cela trka i meni je fascinantno da već u samom startu mi imamo nelegalne izbore i velike zloupotrebe. Verujem da će ceo proces prikupljanja potpisa i samog kandidovanja na izborima biti izuzetno neregularan a tek mogu da zamislim kako će biti kada krenu da se pojavljuju neke fantomske liste za koje niko nije čuo sa hiljadama krivotvorenih potpisa i sve je to deo još jednih apsolutno nedemokratskih izbora u Srbiji – napominje Stojanović.
Zoran Gavrilović, izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI), naglašava da smo mi ovde imali kampanju pre kampanje i kao posebno problematičan slučaj navodi da predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, zloupotrebljava svoju funkciju “rentirajući” svoj rejting Srpskoj naprednoj stranci kako bi joj obezbedio veći broj glasova i samim tim više poslanika u Skupštini.
Pošto Aleksandar Vučić ima visok rejting, on pozajmljuje rejting SNS-u, oni dobijaju dovoljan broj glasova da mogu da štite njegovu neustavnu vladavinu. Takođe ono što je isto vrlo bitno za integritet ovog procesa jeste da predsednik Srbije prema Članu 111. (Ustava) neko ko predstavlja državno jedinstvo, znači on ne može da bude partijski funkcioner, ne može da izađe na TV da ima intervjue od sat vremena gde se ponaša kao da je jedan od učesnika borbe za parlamentarne izbore – pojašnjava Gavrilović.
Važno je beležiti sve uočene neregularnosti tokom kampanje
Komentarišući žalbe koje dolaze iz opozicionih redova na neregularnosti tokom početka kampanje i Stojanović i Gavrilović kažu da je to sve dokaz još jednih neslobodnih izbora i napominju da pored medijskih zloupotreba postoje i veliki pritisci na birače putem raznih mehanizama.
Ne samo pitanje medija, mislim da je pitanje pritisaka na birače možda i najvažnije pitanje za postojanje aposlutne kontrole političkog života – naročito u mestima van velikih gradova – objašnjava Stojanović, dodajući da je funkcionerska kampanja koju vodi vlast uz konstantnu “satanizaciju” opozicije postala sasvim normalna pojava u državi.
Direktor BIRODI-a govori o važnosti praćenja kampanje i poziva opoziciju da beleži sve uočene nepravilnosti kako bi se izbegle greške sa prošlih izbora.
Ono što ja preporučujem opoziciji jeste da učestvuje na izborima, da beleži sve nepravilnosti vrlo sistematično i da prosto kada ti izbori prođu, da se krene prema međunarodnim institucijma jer neće ovo biti poslednji izbori u kojima ćemo mi imati ove probleme a mislim da će ih biti i pre nego 2027. godine – ističe Gavrilović.
Napominje da će se i sam BIRODI dosta angažovati oko ovih pitanja.
Mi iz BIRODI zajedno sa kolegama iz NVO KAREA i PAKTA odnosno Podrinjskog anti-korupcijskog tima zajedno ćemo napraviti monitoring kupovine glasova, podnosićemo krivične prijave jer dijapazon izbornih zloupotreba u Srbiji je jako velik. Imate sistem kapilarnih glasova, odnosno stvaranje zavisnih ljudi uz kupovinu glasova.
Gavrilović naglašava da je Agencija za borbu protiv korupcije moralada reaguje na odluku Vlade da poveća penzije i da dodeljuje novčanu pomoć jer to predtsvalja zloupotrebu javnih resursa u političke svrhe.
Izborni uslovi isti kao prošle godine, a izbori neizvesniji
Iako je nakon vanrednih parlamentarnih izbora u aprilu prošle godine i formiranja nove Vlade, Aleksandar Vučić izjavio da ni ona neće imati pun mandat i da u najboljem slučaju “treba da prezimi tu i narednu zimu”, ispostavilo se da će već ta naredna zima biti “prelomna tačka”.
Nacionalno-konzervativna opozicija otpočela je sa pozivom na vanredne parlamentarne izbore još na početku godine kada se spekulisalo o prihvatanju takozvanog francusko-nemačkog plana za Kosovo. Građanska opozicija se ovom zahtevu pridružila negde na sredini godine kada su višemesečni protesti “Srbija protiv nasilja” utihnuli, ne dovodeći ni do jednog ispunjenog zahteva.
Postavlja se pitanje šta se to promenilo, ako išta uopšte i jeste, u odnosu na vanredne parlamentarne izbore od prošle godine? Naši sagvornici saglasni su u ocenama da nema nikakvih promena naročito kada su u pitanju izborni uslovi.
Ne razlikuju se ovi izbori ni po čemu. Izbori su apsolutno neslobodni i nepošteni. Ništa se nije promenilo, nisu se smanjile stege autoritarne vladavine. Ono što menja situaciju u odnosu na neke prethodne izbore jeste to što mislim da su ovi izbori nešto neizvesniji, naročito grad Beograd, mada tu su bili neizvesni i prošle godine – ističe politikolog Stojanović.
Komentarišući nedemokratske i nefer izborne uslove, direktor BIRODI kaže:
Ovi izbori neće biti drugačiji od prethodnih. Ja kao sociolog mislim da mi nemamo izbore nego da imamo aklamacije o ličnoj vlasti Aleksandra Vučića. Vi kada pogledate opet ćete imati listu koja će se zvati Aleksandar Vučić – znači vi ne birate narodnog poslanika, ne birate odbronika, ne birate stranku koja ima svoj program, vi imate jednog lidera čiji je rejting napravljen u medijski vrlo problematičnim uslovima – napominje Gavrilović.
Takođe očekuje neizvesne izbore uz predviđanje da će Aleksandar Vučić raspisati još jedne vanredne parlamentarne izbore sledeće godine ukoliko ne bude zadovoljan rezultatom.
Podsetimo, predsenik Vučić je po raspisivanju vanrednih izbora najavio da očekuje cvilizovanu izbornu kampanju gde će svi učesnici moći da predstave svoje politike i programe.