Zanimaju vas teme vezane za pravosuđe? Želite da steknete veštine za praćenje reformi pravosuđa i da ih bolje razumete? Ukoliko je odgovor potvrdan, Obuka za praćenje reforme pravosuđa vam u tome može pomoći. Organizuju je Odbor za ljudska prava Niš (CHRIN)i Pravosudna baza jug (PBJ), prijave su otvorene do 15. septembra, a broj mesta je ograničen.
Studenti, novinari, aktivisti i stručnjaci iz oblasti pravosuđa imaju važnu ulogu u praćenju reforme u pravosuđu. Zato CHRIN i PBJ, uz podršku Fondacije za otvoreno društvo i organizuju besplatnu obuku čiji je glavni cilj unapređenje postojećih i izgradnja novih kapaciteta za praćenje i angažman u oblasti vladavine prava, sa naročitim fokusom na reformu pravosuđa.
Reforma pravosuđa je ključni korak u izgradnji modernog i efikasnog sistema pravde u Srbiji. Ovaj proces ima za cilj obezbeđivanje nezavisnosti sudstva, smanjenje korupcije i osiguranje prava građana na pravično suđenje. Uprkos dosadašnjim naporima, put ka potpunoj reformi zahteva stalno praćenje, analizu i transparentnost – navode iz Odbora za ljudska prava.
Jedan od ciljeva obuke je, dodaju, izgradnja kapaciteta na jugu i jugoistoku Srbije, ohrabrivanje da nastupaju sa sopstvenim inicijativama i relevantnim uticajem na procese jačanja nezavisnosti i odgovornosti, te poboljšanja efikasnosti i kvaliteta pravosuđa, kako u lokalu, tako i na nacionalnom nivou.
Predavači su profesori Pravnog fakulteta, sudije, tužioci, advokati, novinari i članovi organizacija civilnog društva i strukovnih udruženja koji se bave reformom pravosuđa. Neke od tema koje će biti pokrivene su Evrointegracije: Poglavlje 23, promena Ustava i pravosudnih zakona, fenomen GONG organizacija, mediji i pravosuđe, pristup pravdi…
Obuka počinje od oktobra i trajaće šest meseci, a predavanja će se organizovati dva puta mesečno.
Nakon što prođu obuku, određenom broju polaznika će biti ponuđeno da, uz mentorsku superviziju i kao članovi timova, budu angažovani na konkretnom istraživanju. Na kraju obuke, polaznici bi bili informisani o predstojećim istraživanjima i biće im ponuđeno da se izjasne o preferencama na kojem istraživanju bi želeli da budu angažovani u nastavku ovog višegodišnjeg projekta – zaključuju u Odboru za ljudska prava.
Kandidati mogu da se prijave popunjavanjem aplikacionog formulara, a sve dodatne informacije mogu pronaći na sajtu Odbora, kao i upitom na e-mejl: obuka@chrin.org.rs ili pozivom na sledeće 018/526 232 ili 069/4466982.