Tačke koje se tiču Telekoma, REM-a i funkcionerskih kampanja u nacrtima novih medijskih zakona su i dalje sporne, tvrde iz Koalicije za slobodu medija i organizacije CRTA. Zbog toga su pokrenule peticiju “Potpis protiv državne kontrole nad medijima” kojom traže hitne izmene. Pozivaju svoje kolege i čitavu javnost da se pridruže.
Zakon o javnom informisanju i Zakon o elektronskim medijima već se nalaze u Skupštini Srbije i ubrzo bi mogli da budu usvojeni. Iz Koalicije za slobodu medija i organizacije CRTA smatraju da je pre toga neophodno izmeniti pojedine stavke u dokumentima. Oni kažu da “novi zakoni omogućavaju državnom Telekomu Srbije da osniva i kupuje medije, čime se omogućava još jača kontrola države nad informisanjem građana i medijskim tržištem”.
Takođe, u svom saopštenju navode i da ovi dokumenti nisu obavezali REM da postupa po žalbama građana. Kao treću spornu stvar ističu nedostatak rešenja za zloupotrebe u izbornim kampanjama.
Novi zakoni nisu rešili problem zloupotrebe državnih institucija i funkcija u izbornim kampanjama, niti su obavezali REM da prati da li se, koliko i kako predsednik države i Vlade, ministri i drugi javni funkcioneri pojavljuju u najgledanijim medijima tokom kampanje i da o tome obaveštavaju građane – navodi se u saopštenju Koalicije za slobodu medija i CRTE.
Inicijatori peticije smatraju i da je novim zakonima trebalo da se unapredi nezavisnost medija, ali da se, ako se tačke ne izmene, to neće desiti. Kako kažu, peticijom se zahteva da se :
- Hitno obrišu članovi kojima se državnim preduzećima poput Telekoma Srbija omogućava da imaju medije u svom vlasništvu
- Hitno unesu odredbe koje omogućavaju sudsku i građansku kontrolu postupanja REM-a po žalbama građana i organizacija
- Hitno unesu odredbe kojima se ograničavaju funkcionerske kampanje i propisuju kriterijumi i metodologija na osnovu koje REM prati izveštavanje medija tokom izbornih kampanja
Iako su pojedine sugestije medijskih udruženja sagledane u novim zakonima, a premijerka istakla da je postignut kompromis, Koalicija i CRTA ostaju pri svom stavu da su izmene neophodne.
Iako predstavnici Ministarstva informisanja i telekomunikacija, premijerka i poslanici vladajuće stranke neprestano tvrde da su predlozi dva medijska zakona dobila podršku svih učesnika u procesu, Koalicija za slobodu medija i CRTA ostaju pri stavu da tri ključne sporne tačke mogu proizvesti nesagledive posledice po slobodu izražavanja u Republici Srbiji i poništiti sva unapređena rešenja koja nacrti ovih zakona sadrže.
Iz Koalicije za slobodu medija i CRTE pozivaju medijske radnike, udruženja građana i celokupnu javnost da svojim potpisom podrže peticiju. Peticijom se od Vlade i narodnih poslanika Skupštine Srbije traži da hitno izmene nacrte medijskih zakona. Sednica na čijem dnevnom redu su i medijski zakoni počela je u ponedeljak i još uvek traje.