Apelacioni sud u Beogradu oslobodio je četvoricu optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije – Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka. Ovom presudom je preinačena prvostepena presuda Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu. Vest da je ubistvo novinara posle četvrt veka ostalo nerešeno i nekažnjeno uznemirilo je javnost, a pre svega medijske radnike i radnice, koji će danas i protestovati ispred Apelacionog suda u Beogradu.
Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999. godine. Suđenje za njegovo ubistvo počeloje 6 godina kasnije – 2015. Kasnije, a na pravosnašnu presudu čekalo se skoro 9 godina i 25 godina nakon počinjenog zločina. Apelacioni sud u Beogradu objavio je u petak drugostepenu odluku, koju je doneo u aprilu prošle godine. Njom je oslobodio okrivljene u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije.
Apelacioni sud, u odsustvu neposrednih i posrednih dokaza koji bi pouzdano potvrdili da su okr. Marković, Radonjić, Kurak i Romić izvršioci ovog krivičnog dela, nalazi da nisu na nesumnjiv način dokazani navodi optužbe, te je usvajanjem žalbi odbrane i delimičnim usvajanjem žalbe Tužilaštva, preinačio prvostepenu presudu tako što je oslobodio od optužbe okr. Markovića da je izvršio krivično delo teško ubistvo u podstrekavanju, a okr. Radonjića, Kuraka i Romića da su kao saizvršioci izvršili krivično delo teško ubistvo, dok su oštećeni upućeni na parnični postupak radi ostvarivanja imovinskopravnog zahteva.
Četvoricu pripadnika nekadašnjeg Resora državne bezbednosti je pre toga Posebno odeljenje za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu dva puta proglasilo krivim i osudilo na ukupno 100 godina zatvora, piše Cenzolovka.
Ova je presuda duboko uznemirujuća za porodicu, prijatelje, kolege i poštovaoce novinara i izdavača ubijenog zato što je javno kritikovao zločinački režim Slobodana Miloševića. Ona predstavlja jasan znak da država nije u stanju da se obračuna sa najmračnijim delovima sopstvenih službi iz devedesetih i da one i dalje imaju ogroman uticaj i na pravosuđe i na političke procese u Srbiji – naveli su u petak iz Slavko Ćuruvija fondacije.
Ovo je jedini slučaj ubistva novinara u Srbiji koji je dospeo do suda. Ipak nije okončan osuđujućom pravosnažnom presudom, navode iz Koalicije za slobodu medija.
Ovom presudom država pokazuje da nije sposobna ili ne želi da reši slučajeve ubistva novinara. Takođe, šalje se poruka novinarima da ih država neće zaštiti – pišu u saopštenju.
Oni podsećaju da je Tužilaštvo za organizovani kriminal 9. novembra prošle godine vratilo predmet ubistva Milana Pantića Višem javnom tužilaštvu u Jagodini i proglasilo se nenadležnim. Upućivanje ovog predmeta u TOK bila je jedna od preporuka Komisije za istraživanje ubistva novinara.
Odugovlačenje u istragama ubistava novinara manir je koji pokazuje da država Srbija zapravo ne želi da se suoči sa ovim zločinima i kazni počinioce. Novinari u Srbiji inače se osećaju nebezbedno i to pokazuju svi međunarodni i domaći izveštaji o slobodi medija, sa ovakvom presudom taj osećaj samo će se pogoršati. – navode.
Na oslobađajuću presudu reagovalo je i Udruženje novinara Srbije, koji su u svom saopštenju izjavili da su šokirani ovom odlukom.
UNS ukazuje da je poslednjom odlukom u nizu odluka srpsko pravosuđe pokazalo institucionalnu nemoć i da za ubice novinara i njihove nalogodavce nema nikakve kazne – pišu u svom saopštenju.
UNS će uprkos, kako su rekli “obeshrabrujućim odlukama pravosuđa”, nastaviti da istražuje ubistva novinara, podržava rad Komisije za istraživanje ubistva novinara i javno objavljuje.
Šef radne grupe za bezbednost novinara Veran Matić izjavio je da je presuda veliki poraz za društvo u Srbiji i za političku rešenost da se kazni nasilje nad novinarima.
I pored činjenice da se ta politička volja pokazala kroz osnivanje Komisije za istraživanje ubistava novinara, i efikasnog istražnog rada i podizanja optužnice, ogroman trud je izbrisan odlukom sudija koji očigledno nisu shvatili svoju istorijsku ulogu. Poruke ove presude su jasne: oni koji ugrožavaju bezbednost novinara i ubijaju novinare mogu računati i dalje na to da skoro da ne postoji šansa da budu osuđeni – izjavio je Matić.
Podsetimo, ovo je jedno od tri nerešena ubistva novinara/ke u Srbiji. Slavko Ćuruvija, Dada Vujasinović i Milan Pantić su novinari koji su baveći se časno i profesionalno svojim poslom ubijeni, a za čiju smrt ni nekoliko decenija kasnije niko nije odgovarao.
Protest za Slavka i “sve one kojima su izbili dah”

“Slavko Ćuruvija – 1949 – 1999 – 2024” – ovako danas izgleda naslovnica lista Danas, kao i sajt Cenzolovke i Fondacije Slavko Ćuruvija.
Donošenjem oslobađajuće presude Slavka Ćuruviju po drugi put ubila je država – navode iz fondacije koja nosi ime ubijenog novinara.
Zbog odluke suda i nedostižne pravde novinarska udruženja danas su pozvala na protest ispred Apelacionog suda u Nemanjinoj 9.
25 godina nakon ubistva koje je naručila i organizovala država i devet godina od početka suđenja, ubistvo Slavka Ćuruvije ostaje nekažnjen zločin, a građani Srbije ostaju bez pravde. Izbili su nam dah. Zanemeli smo. Nema više tih reči koje možemo da uputimo pravosuđu koje se predalo pred silom – navode iz fondacije Slavko Ćuruvija.
Sve koji dođu pozivaju da ponesu ogledalo i tako simbolično, kako kažu, “pravosuđu pokažu sopstveni odraz”.
Protest organizuju Koalicija za slobodu medijiakoju čine Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS). Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija „Lokal Pres“, Slavko Ćuruvija Fondacija i GS KUM Nezavisnost i Udruženje novinara Srbije (UNS) i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM).