Učešće građana u održivom razvoju zajednice, redovna i direktna komunikacija između građana i predstavnika vlasti, kao i saradnja organizacija civilnog društva i medija sa donosiocima odluka i institucijama – predstavlja osnovu svakog demokratskog društva. Kako bi se takva međusektorska saradnja razvijala i unapređivala, a učešće građana uvećalo i osnažilo, konzorcijum šest organizacija civilnog društva u Nišu je kroz projekat Partnerstvo za održivi razvoj izradio praktične javne politike.
U skladu sa poljem interesovanja i ekspertizom svake organizacije, praktične javne politike obuhvataju šest oblasti i odnose se na Grad Niš, ali su kao model primenjive i u drugim lokalnim samoupravama. To su teme koju su značajne za razvoj zajednice i društva, a odnose se na: učešće građana u ostvarivanju poslova od interesa za funkcionisanje lokalne zajednice, ostvarivanje javnog interesa na lokalnom nivou, zatim na podršku malim i srednjim preduzećima i razvoj preduzetništva mladih u Nišu, i na unapređenje institucionalne podrške mladima. Jedan od dokumenata bavi se unapređenjem inkluzivnog obrazovanja. Sva dokumenta proizašla su iz istraživanja ovih organizacija čiji su rezultati pokazali da postojeće politike u Srbiji ne nude efikasna rešenja identifikovanih problema.
Cilj predlagača je da se uz komentare i sugestije stručne i najšire javnosti dođe do najkvalitetnijih rešenja koja će biti ponuđena organima lokalne samouprave na dalje usvajanje i primenu. Zato su nacrti politika dostupni na sajtu, gde ih građani mogu komentarisati i iznositi konkretne predloge.
Svih šest dokumenata pripremano je i kreirano tako da podrazumeva aktivno učešće građana. Svoja pitanja i predloge građani su mogli da iznesu kroz dvadesetak gradskih foruma, koji su sa tim ciljem i organizovani. Sve tribine bile su javne, te su svi zainteresovani mogli da prisustvuju diskusijama u prostorijama Media i reform centra Niš, ili da sugestije iznesu preko društvenih mreža.
„Na ovim javnim debatama govorilo se o značajnim temama za građane Niša. U svakom gradskom forumu su, pored stručnjaka u datoj oblasti i aktivista nevladinog sektora, učestvovali i predstavnici lokalnih samouprava, što pokazuje da partnerski odnos vlasti i civilnog društva treba da postoji u svim oblastima aktivizma. Građani su se aktivno uključivali u forume, a što je najvažnije – pitanja su postavljali direktno predstavnicima vlasti i od njih dobijali odgovore“, rekao je direktor Media i reform centra Niš Mladen Velojić. On je još dodao da ovakav participativan proces stvara dobru osnovu za izradu kvalitetnih praktičnih javnih politika, koje će naći punu primenu u lokalnoj zajednici.
Praktične javne politike, gradski forumi i niz drugih aktivnosti deo su projekta Partnerstvo za održivi razvoj u čijoj je realizaciji i organizaciji učestvovao Media i reform centar Niš u saradnji sa Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju, Otvorenim klubom, Proaktivom, organizacijom Eneca i Centrom za razvoj liderstva. Projekat je podržala Fondacija Rockefeller Brothers (RBF).