Kako veštačka inteligencija može uticati na rad u redakciji je tema predavanja koje će na Filozofskom fakultetu u Nišu održati Pavle Zlatić, stručnjak za digitalne medije. Predavanje je zakazano za 16. novembar u 16 sati u amfiteatru na Filozofskom fakultetu, a inače je deo projekta Media Talks.
Pavle Zlatić trenutno radi za IREX Srbija kao Senior Lead za digitalni razvoj na projektu Mediji. Inovacije u Srbiji. Pre toga je bio glavni i odgovorni urednik na B92.net. Takođe, osam generacija studenata prošlo je kroz intenzivan tromesečni kurs o digitalnom novinarstvu, na kome je on bio Lead Mentor u saradnji sa „Fondacijom Slavko Ćuruvija“.
On smatra da je generativna veštačka inteligencija trenutno u fokusu, al isitiče da ona zbog “hajpa” zaklanja ostale primene AI u medijskoj industriji. Među njima su neke za koje kaže da se koriste odavno poput analize podataka, detektovanje trendova i optimizovanja procesa u redakciji.
Jasno je da će upotreba jezičkih modela kao što je ChatGPT veoma brzo uticati na to da se ubrzaju, olakšaju i transformišu i produkcija, distribucija, promocija i monetizacija sadržaja, ali – ne manje važno – i način konzumacije medijskog sadržaja – kaže Zlatić.
Ovaj projekat organizuju Heror Media Pont i Centar za razvoj manjinskih i lokalnih medija, a pokrovitelji su Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama i Uprava za kulturu grada Novog Sada u saradnji sa Ambasadom Švedske u Beogradu.
Media Talks je događaj koji uspostavlja komunikaciju između profesionalaca iz medijske sfere i studenata komunikologije, kulturologije, žurnalistike i srodnih studija, kao i gimnazijalaca i učenika srednjih škola, koji su zainteresovani da saznaju više o temama iz sfere informisanja.