Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom, Zakon o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom, Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, Strategija unapređenja položaja osoba sa invaliditetom, samo su neki od akata kojima se olakšava život tih osoba u Srbiji. Međutim, invalidi rada kragujevačke firme Zastava INPRO kažu su sada u težoj situaciji nego prošle godine. Od 5. februara ove godine osobe sa invaliditetom plaćaju carinu na uvoz automobila, ali i na ortopedska pomagala i rezervne delove za njih. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je nedavno da je „četvrtina od ukupnog broja (prijava diskriminacije), podneto zbog diskriminacije na osnovu invaliditeta“.
Ivan Novković, osnivač i upravitelj PONS fondacije, kaže da je do 2011. zaokružen zakonski okvir u oblasti invalidnosti, ali dodaje da „institucije Republike Srbije, međutim, nisu stvorile osnovne uslove za poštovanje ovih Zakona tako da se u ovom trenutku u potpunosti ne poštuje ni jedan od Zakona koji se odnosi na osobe sa invaliditetom“.
Inače, PONS fondacija bavi se unapređenjem ljudskih prava osoba sa invaliditetom, socijalnom i zdravstvenom zaštitom i pružanjem podrške svakoj vrsti individualnog i udruženog delovanja osoba sa invaliditetom. Udruženje podstiče ponos, odgovornost, nesakrivenost i samostalnost osoba sa invaliditetom.
U ovogodišnjoj izbornoj kampanji za predsednika moglo se čuti dosta o ekonomiji, privredi, poštovanju Ustava, Evroskoj uniji i Rusiji…
Šta su predsednički kandidati do sada izjavili za medije i na društvenim mrežama o osobama sa invaliditetom?
Neposredno pred raspisivanje izbora, na prvom skupu podrške Saši Jankoviću, ovaj kandidat izjavio je da će aktuelnu vlast “koštati” i između ostalog “ostavljanje na cedilu radnika invalida rada”.
Na predizbornom mitingu Aleksandra Vučića u Kruševcu 4. marta, predsednica kruševačkog Društva za borbu protiv šećerne bolesti Latinka Milojević izjavila je da se “osobe sa invaliditetom prvi put osećaju uvaženo, dodavši da se osećaju i sigurno zahvaljujući Pravilniku o medicinskim pomagalima, koji je potpisao ministar zdravlja”, a nakon nepunih nedelju dana Savez invalida rada Srbije podržao je kandidata vladajuće koalicije.
Kandidat Srpskog narodnog pokreta Dveri Boško Obradović izjavio je 26. marta da osobe sa invaliditetom “imaju apsolutno iste potrebe kao i ostali građani Srbije, a to su pre svega obrazovanje i zapošljavanje”.
Dan kasnije i Nenad Čanak, predsednički kandidat Lige socijaldemokrata Vojvodine u svom obraćanju izjavio je da “osobe sa invaliditetom moraju dobiti bolju šansu”
Vuk Jeremić, nezavisni predsednički kandidat, nakon sustreta sa predstavnicima Pokreta veterana Srbije izjavio je da će, ako bude izabran za predsednika, inicirati zakon “koji će sistemski rešiti pitanja boraca, veterana i ratnih vojnih invalida” kao i posebnog savetnika za pitanje veterana i istakao da će mu to biti prioritet.
Ostali kandidati nisu izložili svoje ideje i planove za poboljšanje života osoba sa invaliditetom do zaključenja ovog teksta.
Osobe sa invaliditetom, po Novkovićevim rečima, opredeljuju se za kandidate onako kao što je zabeleženo i u opštoj populaciji. On izražava želju „da ovo budu prvi izbori na kojima će se jasno videti da osobe sa invalitetom biraju svog budućeg predsednika na osnovu njegovih stavova, zalaganja i minulog rada na polju zaštite interesa osoba sa invaliditetom“. Novković dodaje da je uloga predsednika važna i da „osobama sa invaliditetom za ostvarenje njihovih prava, nije potrebna briga već dosledno poštovanje Zakona“, pa „iako nema izvršna ovlašćenja, predsednik države može da štiti ustavnost i zakonitost svakog predloženog rešenja i da s pozicije autoriteta reaguje na kršenje određenih prava“. On zaključuje „da osobe sa invaliditetom, isključivo iz tog aspekta treba da sagledaju ponudu na predsedničkim izborima i opredele se prema tome ko je od kandidata već pokazao da zna kako da nas zaštiti od kršenja zakona i promoviše poštovanje naših prava“.
Kada su u pitanju prethodni izbori i predsednici, Novković kaže da, „sem što je Boris Tadić prvi političar koji je uveo znakovni jezik na političke događaje svoje stranke„ ne pamti bilo koje obećanje bilo kog predsedničkog kandidata iz prošlih izbornih ciklusa.
„O potezima novoizabranog predsednika mogu da se izjasnim samo na osnovu njegovog dosadašnjeg delanja ili utiska koji ostavlja ukoliko u prethodnom periodu nismo imali prilike da ga vidimo u nekoj ulozi u društveno političkim tokovima“ zaključuje Ivan Novković.
Na kraju da podsetimo na saopštenje Republičke izborne komisije da osobe sa invaliditetom koje nisu u mogućnosti da dođu do biračkog mesta mogu da glasaju ukoliko do 11 časova na dan izbora o tome obaveste birački odbor. Ulaz uz pomoć psa vodiča na biračka mesta dozvoljen, kao i korišćenje pečata sa potpisom ili ličnim podacima.