Promocija tolerancije u medijima i rodni aspekt u izveštavanju o vanrednim situacijama teme su priručnika “Borba za ravnopravnost” i “Mediji, rod i izveštavanje u vanrednim situacijama”, koje je objavila kancelarija Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji, a koji su danas predstavljeni u Nišu.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da se određeni diskriminatorni diskurs najčešće plasira posredstvom medija, a da su upravo mediji ti koji utiču na formiranje stavova javnog mnjenja, kao i da su izuzetno uticajni u svim segmentima društva.
“Pred svima je dugotrajna borba za bolje, tolerantnije i otvorenije društvo”
Česte su situacije kada mediji nenamerno diskriminišu zbog nedovoljnog poznavanja antidiskriminatorne prakse i politike, a često je i nepoznavanje etičkog Kodeksa. Ne očekujem da će se medijsko izveštavanje popraviti preko noći. Pred svima je dugotrajna borba za bolje, tolerantnije i otvorenije društvo, u kome se svi bolje razumemo, objasnila je ona.
Zamenik gradonačelnika Niša Miloš Banđur, istakao je da su priručnici značajni, ne samo za novinare i medije, već i sve one koji govore u javnom prostoru, i koji često iz neznanja upotrebljavaju diskriminatorni diskurs.