Iskustvo akušerskog nasilja porodilje iz Sremske Mitrovice, nakon koga je njena beba preminula, pokrenula je lavinu reakcija u javnosti. Brojne žene su danas podelile svoju priču o dešavanjima i porođajnoj sali, a u Beogradu je ispred Ministarstva zdravlja održan protest “Porodilište, a ne klanica”. Zbog tvrdnji o nasilju na porođaju ginekolog iz Sremske Mitrovice je uhapšen, a u ovoj bolnici je u toku i isnpecijska kontrola. Ministarka izveštaj očekuje za dve nedelje, a sve detalje o slučaju traži i Zaštitnik građana.
Porodilja iz Sremske Mitrovice juče je na Fejsbuku objavila kako je na porođaju od lekara doživela akušersko nasilje, posle koga je beba preminula. “Preklinjem za pomoć”, “udara me i vređa, stiska vilicu, kreću pretnje da će da me udari (…) i smrska glavu”, “vređa na nacionalnoj osnovi”, “kreće da mi skače po stomaku”, “rebro mi slomljeno gde gubim vazduh” tek su delovi ispovesti koja je Marica Mihajlović napisala na svom profilu.
Kako su preneli mediji, iz uprave Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici su naveli da se sprovodi unutrašnji nadzor povodom događaja. Zdravstvena inspekcija je takođe bila u bolnici, a lekar je uhapšen, saopštio je MUP.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova uhapsili su lekara M. M. u Opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teška dela protiv zdravlja ljudi. Njemu je određeno zadržavanje 48 sati – navode iz MUP-a.
Ministarka zdravlja Danica Grujičić izjavila je danas da očekuje detaljan izveštaj inspekcije zdravlja za dve nedelje, a naložila je i spoljašnji stručni nazor. On bi, navodi, podrazumevao da lekari i iz drugih ustanova objektivno na osnovu činjenica i dokumentacije donesu sud o događaju.
Akušersko nasilje, o kome sa više puta govorilo u javnosti, nedopustivo je i pozivam svakoga ko se suočava sa nasiljem da o njemu govori i prijavi ga, kako bi nadležne službe mogle da reaguju – poručila je ministarka zdravlja.
Zbog ovog slučaja je i Zaštitnik građana pokrenuo ispitni postupak ocene zakonitosti ipravilnosti rada Ministarstva zdravlja i Opšte bolnice Sremska Mitrovica.
Zaštitnik građana pokreće kontrolni postupak zbog informacija koje upućuju na to da je uzrok smrti novorođenčeta akušersko nasilje i da je zbog neadekvatanog pristupa nadležnog lekara devojčica preminula samo nekoliko sati nakon rođenja – stoji u saopštenju.
On je tražio da ga iz ove bolnice bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana, obaveste o svim činjenicama i okolnostima i dostavi informacije o merama koje su eventualno u međuvremenu sprovede.
Protest “Porodilište, a ne klanica”

Smrt bebe i ispovest porodilje bila je podstrek ostalim ženama da se oglase i podele svoja iskustva o akušerskom nasilju. Tome svedoče brojne objave na društvenim mrežama, a ispovesti žena delile su u velikom broju aktivistkinje i javne ličnosti.
Organizacija Ženska solidarnorst organizovala je i protest ispred Ministarstva zdravlja. “Nisam slobodna dok sve nismo slobodne”, “Neću da častim doktora” i “Osnovna ljudska prava nisu luksuz”, samo su neki od poruka koje su građani i građanke poslale večeras.
Jelena Ristić iz ove organizacije je za N1 rekla da iako je protest neposredno podstaknut slučajem Marice Mihajlović, ono što je činjenica je da smo poslednjih godina često slušali i čitali o iskustvima akušerskog nasilja. Zato zahtevi protesta sežu dalje od ovog pojedinačnog slučaja.
Tražimo od ministarstva i lekarske komore da izvrši nadzor rada porodilišta na državnom nivou. Ovo nije samo jedna anomalija i sigurno nije vezana samo za Sremsku Mitrovicu. Zasigurno znamo da je još gore u manjim sredinama, ali znamo da neverovatnih priča ima i iz Narodnog fronta, sa Zvezadare… Zahtevamo, takođe, da izvrše neku vrstu istraživanja šta se desilo u ovom kontrektnom slučaju, kako je došlo do ovoliko propusta – navela je.
Na protestu su se čule brojne potresne priče žena, koje su bile žrtve akušerskog nasilja i i dalje traže pravdu za svoje bebe.
Peticiju za besplatnu pratnju mamama potpisalo 120.000 ljudi
Oglasio se i pokret Kreni-promeni koji je pokrenuo peticiju u kojoj navode da žele da država omogući besplatnu pratnju mamama u porođajnoj sali, po uzoru na pozitivne prakse iz regiona i sveta. Za sada ju je potpisalo preko 120.000 ljudi.
Mnoge majke u Srbiji najradije bi da zaborave dan kad su se porađale, jer su pre, u toku, ili posle porođaja, od strane medicinskog osoblja doživele najrazličitije oblike nasilja. Od vređanja, ponižavanja i vikanja, sve do zanemarivanja, medicinskih grešaka i raznih drugih vidova nehumanog tretiranja – piše u peticiji.
Kako su dalje naveli, o temi akušerskog nasilja se u javnosti ne govori mnogo, a ističu da većina žena nije osvešćena po pitanju svojih prava, naučene su da “ćute i trpe”, jer “to je tako” i “prođe i zaboravi se”.