Do novembra ove godine na području Nišavskog okruga zabeležen je jedan novi slučaj HIV infekcije, dok je jedna HIV pozitivna osoba preminula. Na Svetski dan borbe protiv sida iz Instituta za javno zdravlje Niš kažu da nedostaje edukacija o ovoj bolesti, ali i podsećaju da HIV infekcija ne znači i smrtnu presudu.
Ovogodišnji slogan Svetskog dana borbe protiv side “Neka vode zajednice” je posvećen vurnelabilnim grupama, odnosno onim koje su na različite načine pogođene HIV-om. Prof. dr Biljana Kocić kaže da su to osobe koje injektiraju drogu, menjaju špriceve, igle sa drugima i tako uzimaju HIV kroz ostatke krvi prethodnog konzunenta psihoaktivnih supstanci. Navodi i da je prenos infekcije moguć tokom nezaštićenih seksualnih kontakata ili neprofesionalnim stavljanjem pirsinga i tetovaža.
Doktorka napominje da je potrebno shvatiti da dijagnostika HIV infekcije ne znači smrtnu presudu. Kao problem navodi to što se ljudi ne javljaju u ranim stadijumjma HIV infekcinje kada imaju još očuvan imunološki odgovor i kada anrtihiv terapija može da da najbolji efekat.
U tom slučaju ako osoba zna da je HIV pozitivna ta terapija će odložiti pojavu simptoma bolesti. Osoba će moći da HIV pozitivitet pretvori u hronično stanje. Doživeće punu životnu starost i da nema HIV infekciju – kaže ona.
Kao problem ona navodi društvenu stigmatizaciju osoba sa HIV/ AIDS-om.
Danas treba senzibilsati drušvo, da to ne bude samo parola, nego da nadošle generacije budu svesne i odgovorne za svoje zdravlje i da HIV smatraju bolešću koja pripada grupi ostalih seksualno prenosivih infekcija.
Kako bi se unapredio globalni odgovor na HIV infekciju i postigli zacrtani ciljevi potrebno je kreirati zakone koji, ističe, osnažuju borbu, eliminišu određene prepreke koje postoje u zajednici, snižavaju diskriminaciju i stigmatizaciju i baziraju na zaštiti ljudskih prava.
Podaci Instituta za javno zdravlje Batut, pokazuju da je na kraju 2022. godine zabeleženo da 3.253 osoba u Srbiji živi s HIV infekcijom. Od njih šestina nije upoznata sa svojim pozitivnim stanjem i ništa ne radi na lečenju i sprečavanju širenja infekcije na druge. Kada je o području Nišavskog i Topličkog okruga reč, od 1987. do 2023. godine 202 osobe su inficirane, a 65 umrle od HIV-a. Od januara do novembra ove godine, u Nišavskom okrugu je registrovana jedna nova HIV infekcija, dok je jedna osoba umrla
EDUKACIJA OD RANOG UZRASTA
HIV može da se posmatra kao hronična bolest s kojom može normalno da se živi, saglasan je dr Čedomir Šagrić iz Instituta za javno zdravlje. Puno prostora je ostalo za rad, zbog kako navodi stigmatizacije, stereotipnog ponašanja i verovanja šta je HIV.
U tom smislu je potrebno da sa najmlađim uzrastima menjamo iz korena njihov odnos prema ovim temama koje su delikatne, da tako normalne i prirodne. Voleo bih da doživimo da u školama seksualnost bude tretirana kao vrsta teme koja je sastavni deo učenja, promišljanja i sticanja veština koje će mladim ljudima pomoći da žive bezbedno i da učine život onima pored sebe bezbednim – navodi Šagrić.
Jelena Mitić, predstavnica organizacije ”Potent”, takođe zapaža da seksualno obrazovanje manjka u našem školstvu. Ono što je nju iznenadilo jeste isti način učenja sada kao i pre nekoliko godina. Navodi da sve o čemu pričamo u vezi partnerskih odnosa u vezi naše seksualnosti se svodi na rizike i na negativan scenario do koga može da dođe.
Mnogo manje pričamo o sivim zonama koje su poprilično problematične kada nemamo sa kime da ih podelimo – navodi.
Dodaje da je to slepa mrlja jer se deca o seksualnosti i bezbednom ponašanju uče preko interneta, za koji podseća da ima neproverene i netačne informacije.