Predložene izmene Zakona o javnom informisanju i medijima i Zakona o elektronskim medijima, koje su kritikovala medijska i novinarska udruženja, biće na javnoj raspravi u Nišu 20. septembra od 11 sati u Oficirskom domu. Nacrti zakona o kojim će se raspravljati, objavljeni su na sajtu Ministarstva informisanja.
Od 11 sati u Nišu počinje rasprava najpre o Nacrtu zakona o javnom informisanju i medijima, a od 13:30 se nastavlja raspravom o Nacrtu zakona o elektronskim medijima.

Iz Ministarstva navode da predloženi nacrti treba da unaprede sistem javnog informisanja u Srbiji i stvore uslove za bolje regulisanje tržišta elektronskih medija.
“Takođe, predloženi nacrti zakona posledica su usklađivanja sa Strategijom razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji za period 2020 – 2025. godine i izmenama Direktive o audiovizuelno-medijskim uslugama iz 2018. godine”, navode iz Ministarstva.
Nacrtom zakona o javnom informisanju i medijima, dodaju, između ostalog, potpunije je definisan javni interes u oblasti javnog informisanja i bliže je uređen rad izdavača medija čiji su osnivači nacionalni saveti nacionalnih manjina, kao i detaljno uređen postupak projektnog sufinansiranja.
Javna rasprava biće organizovana u formi prezentacija i diskusija o nacrtima zakona putem okruglih stolova, najavili su iz Ministarstva. Za 13. septembar planirana je u Beogradu, zatim 20. septembra u Oficirskom domu u Nišu, dok je 27. septembra u Novom Sadu. Poslednja javna rasprava biće 4. oktobra u Kragujevcu.
Medijska udruženja oštro kritikovala predložene izmene
Iz Koalicije za slobodu medija istakli su da se izmenama omogućava nastavak finansiranja medija koji učestalo krše Kodeks novinara Srbije, promovišu nasilje i koriste govor mržnje targetirajući neistomišljenike vlasti.
Iz Udruženja novinara Srbije takođe su istakli da po ovoj verziji Nacrta zakona o javnom informisanju i medijima izdavači medija koji nisu prihvatili nadležnost Saveta za štampu kao samoregulatornog tela mogu da krše Kodeks novinara i da bez ograničenja dobijaju novac poreskih obveznika za proizvodnju medijskog sadržaja što je suprotno Medijskoj strategiji koju je usvojila Vlada Srbije.
Istovremeno, izdavačima medija koji prihvataju nadležnost Saveta za štampu, eventualno kršenje Kodeksa novinara donosilo bi negativne poene kod dodele javnog novca za proizvodnju medijskog sadržaja, naveli su iz UNS-a.
Generalna sekretarka Saveta za štampu Gordana Novaković rekla je da je ovo najgori predlog izmena do sada, piše Cenzolovka, a takav ide na javnu raspravu.