Pre nešto više od mesec dana u Sigurnoj kući u Nišu otvoreno je Savetovalište za decu koja su žrtve nasilja. Terapeuti i stručnjaci će raditi sa decom kojoj su pomoć i podrška potrebni, a početkom godine očekuje se uvođenje SOS telefona, najavila je direktorka Sigurne kuće. Na taj način, svako ko pozove i zatraži pomoć moći će da razgovara sa obučenim savetnicima.
Oko 200 dece u Nišu godišnje pretrpi neki vid nasilja koji roditelji prijave Centru za socijalni rad, kažu iz Sigurne kuće. Od početka septembra deca žrtve nasilja mogu da se, uz uput Centra, obrate novootvorenom Savetovalištu.
Da bi oni kojima je pomoć potrebna mogli i direktno da se obrate Savetovalištu, početkom 2024. prema najavama, počinje sa radom i SOS telefon. Direktorka Sigurne kuće Sonja Šćekić ističe da će do tada saradnici savetovališta pripremati i pohađati edukacije.
To je akreditovani program Republičkog Zavoda za socijalnu zaštitu za dečije telefonske savetnike. Nas šest stručnih radnika će da završi tu edukaciju. Očekujem da ćemo sve to da završimo do Nove godine i da će negde januara, februara dečiji SOS telefon da krene sa radom.
Stručnjaci iz savetovališta vodiće računa i o prevenciji nasilja. Plan je, kako kaže, da se organizuje sastanak sa psiholozima osnovnih i srednjih škola nišavskog okruga da bi se bolje upoznali sa tim šta je sve potrebno kako bi se radilo na prevenciji.
Što se tiče škola radićemo preventivne aktivnosti, držaćemo radionice. Hoćemo da preporučimo da iz svake škole budu po deset učenika, da mi s njima radimo da ih spremamo za dečije edukatore kako bi oni mogli u svojim školama da rade radionice.
Kako je ranije najavljeno, Savetovalište će pružiati i psiho-edukativne i savetodavne razgovore roditeljma dece koja su pretrpela nasilje.