Kada se na društvenim mrežama potegne pitanje zaštite životne sredine, često možemo da vidimo komentare poput “klimatske promene su laž”, “klimatske krize nema”… Teorije zavere na ovu temu “cvetaju”, iako naučnici iznova dokazuju da su ove tvrdnje netačne, kao i da ima mnogo razloga za brigu, ali i konkretne akcije.
Za samo 140 godina prosečna temperatura Zemlje porasla je za 1 stepen. Predviđanja su da bi do kraja veka mogla da poraste još najmanje 2. Toplotni talasi, podizanje nivoa mora, oluje, šumski požari, zagađenje vazduha, ugrožen biljni i životinjski svet tek su neke od posledica klimatskih promena, tvrde naučnici.
Ako se zagrevanje zadrži na 2 stepena, predviđa se da će mnogi insekti, biljke i neke životinje ostati bez više od polovine svojih staništa. Ipak, ima još i gorih predviđanja – globalna prosečna temperatura na Zemlji porašće za dodatnih 4°C tokom 21. veka ako nivoi gasova staklene bašte nastave da rastu ovim tempom, upozorava nauka.
Evropska agencija za životnu sredinu iznela je podatak da je u poslednjih 40 godina skoro 140 hiljada ljudi u Evropskoj uniji izgubilo život zbog ekstremnih vremenskih prilika i događaja do kojih su dovele upravo klimatske promene.
“Šta se krije?” iza priče o klimatskim promenama otrkivamo u novoj, poslednjoj epizodi, naše emisije.