U Srbiji svakog dana jedno dete oboli od raka, a skoro svake nedelje jedno dete premine, navode iz NURDOR-a. Tokom njihovog lečenja, skoro svakodnevno su potrebni derivati krvi. Na Svetski dan dece obolele od raka, 15. februar, i Nišlije i Nišlijke moći će da pomognu i to upravo dobrovoljnim davanjem krvi u prostorijama Crvenog krsta.
Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka (NURDOR ) ovaj dan tradicionalno obeležava, a ove godine pod sloganom I ja se borim. Iz NURDOR-a kažu da će tim povodom biti organizovano dobrovoljno davanje krvi u saradnji sa Zavodom za transfuziju krvi i Crvenim krstom.
Svakog dana u Srbiji jedno dete oboli od raka, a dobrovoljni davaoci krvi često im spašavaju život. Od 11 do 15 sati će se u Nišu organizovati dobrovoljno davanje krvi kako bi i tu javnost animirali, da se uključe novi davaoci, pošto naša deca u svakodnevnoj terapiji primaju nešto od derivata krvi – kažu iz NURDOR-a.
Takođe, mladi izlečeni od raka okupiće se na platou kod Kalče u 12 sati, a biće priređen i muzički program. Prisutni će imati priliku da čuju Dečiji hor Čarolija Niš, Blackberries band i Lenu Krstić.
Kao i svake godine na istom mestu obeležavamo u svim gradovima, gde imamo porodice. Ove godine u preko 30 gradova u isto vreme. U Nišu je centralna manifestacija od 12 do 14. U 13 sati pod sloganom I ja se borim mladi izlečeni od raka simbolično će poslati srce podrške mališanima koji se leče – kaže Marija Tomić iz NURDOR-a.
Oni koji žele da pomognu mogu to učiniti i putem SMS poruke slanjem broja 1 na 1150.
Iz NURDOR-a podsećaju da iako je mnogo stvari unapređeno, dug je put da u našoj zemlji stvorimo najbolje moguće uslove za lečenje dece.
Prioritet – unapređenje prava dece tokom lečenja
I ove godine, pored samih uslova na bolničkim odeljenjima, iz NURDOR-a ističu da je od neizmerne važnosti za celu porodicu deteta da lečenje bude humano.
Ovo pre svega znači da se posebna pažnja mora posvetiti pravima dece u bolnici, negovanju detinjstva i dostojanstva i pristupa u kom lečenje nije samo lečenje bolesti, već lečenje čoveka sa svim psihološkim i emocionalnim karakteristikama koje njegova ličnost poseduje – navode iz NURDOR-a.
Zato će i ove godine, kako ističu, kroz svoje aktivnosti posebnu pažnju posvetiti promociji i unapređenju prava dece u bolnici, onako kako su definsiana u Povelji o pravima dece u bolnici Evropskog udruženja za brigu o deci u bolnicama. Kroz ovogodišnju kampanju „I ja se borim“, žele da pozovu javnost i građane na podršku u ovim aktivnostima.
Pitanje brige o pravima dece u bolnici ne tiče se samo njihovih porodica, već cele društvene zajednice, jer društvo koje o tome ne brine nije dobro ni za koga.
Podsećanja radi, Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka 2003. godine osnovalo je šest roditelja čija su se deca tada lečila od raka zajedno sa lekarima i prijateljima. Zahvaljujući njima više od 1.500 porodica dobilo je podršku za vreme i posle lečenja, izgradili su pet roditeljskih kuća za smeštaj i brigu o deci koja se leče i njihovim porodicama. U tim roditeljskim kućama, NURDOR svakodnevno, potpuno besplatno, pruža gostoprimstvo i psihosocijalnu podršku za 25 porodica iz čitave Srbije čiji mališani hemio i radio terapije primaju ambulantno u Dnevnim bolnicama hematoonkoloških odeljenja. U Nišu je 2018. godine i izgrađeno hemato-onkološko odeljenje Dečje bolnice u Nišu.