Predsednik Srbije sada ima prostora da reši pitanje Kosova i raskine odnose sa Rusijom, piše Njujork tajms nakon održanih parlamentarnih izbora. Dodaju da je Beograd važno uporište u zemlji, za koje se trenutno bore i vlast i opozicija. Gardijan ističe nepravilnosti veće nego na prošlim izborima, a Le Mond da je delovalo da su izbori “referendum Vučićeve vladavine”. Sa druge strane Raša tudej navodi da je Vučić odoleo “zapadnom pritisku”.
Da je Vučić na decembarskim izborima utvrdio svoju vlast, saglasni su svetski mediji. Ipak ističu, neregularnosti koje su evidentirali posmatrači, osporavanje izbora od strane opozcije i utisak koji je stvoren u kampanji – da je u pitanju “referendum o Vučiću”.
Njujork tajms: Opozicija nije uspela da iskoristi talas nezadovoljstva građana sa majskih protesta
Ovaj američki list prenosi da je Aleksandar Vučić nakon ovih izbora, tehnički, samo ojačao svoju vlast. Bes građana posle masovnih ubistava, pretočen u velike proteste, opozicija, kažu, nije uspela da iskoristi i formalizuje kroz izborni rezulatat, piše Njujork tajms.
U svom članku, Njujork tajms, navodi da bi ovakav rezultat na izborima Vučiću mogao da da više slobode “prilikom sklapanja mirovnog sporazuma sa Kosovom” i da “raskine veze sa Rusijom”, budući da stranke koja zastupaju ultranacionalističku politiku nisu dobile dovoljan broj glasova da uđu u Parlament.

Njujork tajms ističe da je Beograd važno uporište u zemlj i da se i vlast i opozicije trenutno bore za prestonicu.
Kontrola glavnog grada smatra se posebno važnom nagradom, jer su to bili sporni izbori u gradu 1996. koji su podstakli opoziciju Slobodanu Miloševiću, tadašnjem lideru Srbije, i pomogli da se pokrenu snage koje su dovele do njegovog pada 2000, piše ovaj medij.
Srpsku naprednu stranku, označava kao “moćnu političku mašinu” koja uz pomoć medija sa nacionalnom frekvencijom i provladinih tabloida godinama uspeva da mobiliše veliki broj birača, navodi ovaj medij.
Gardijan: Neregularnosti na ovim izborima veće nego na prošlim
Za britanski list izbore u Srbiji komentariusao je profesor Florijan Biber sa Univerziteta u Gracu. Govoreći o neregularnostima na izborima kaže da je njih bilo i pre ali da su na ovim poslednjim postali “rasprostranjeniji i ozbiljniji”.
Biber naglašava da je primetno i slabljenje stranaka sa desnog političkog spektra, budući da je dosta njih ostalo ispod cenzusa, prenosi Gardijan.
Što se tiče Beograda, izvesno je i da je Vučićeva partija tu dosta “oslabljena”, komentariše Biber za ovaj britanski medij. Ističe da “niko nije ni sumnjao da će Vučić pobediti na izborima”, ali da je porast izbornog rezultata u odnosu na izbore od prošle godine zaista bio neočekivan.
Le Mond: Izbori u Srbiji referendum Vučićeve vlasti
Vanredno raspisani parlamentrani izbori potez su kojim “Vučić želi da opoziciju drži van ravnoteže” ističe ovaj medij dodajući da je to očigledan primer “kako Vlade pod njegovom vlašću retko održe svoj mandat”.
Vučić je svoju višedecenijsku vlast iskoristio da konsoliduje kontrolu nad polugama vlasti, uključujući i faktičku kontrolu nad medijima, stoji u tekstu.

Pozivajući se na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića uoči samih izbora, da će “učiniti sve kako bi njegova stranka dobila apsolutnu većinu u Parlamentu”, francuski list Le Mond, kaže da iako se nije glasalo lično za Aleksandra Vučića, ovi izbori bili su “referendum njegove vladavine”.
Komentarišući finansijku pomoć države penzionerima i obećanja o povećanju plata koja su prethodila ovim izborima, Le Mond ističe da je tim potezom trebalo “umiriti javnost pred izbore u zemlji koja je pogođena dvocifrenom inflacijom”, piše ovaj francuski medij.
Dojče vele: “Vučić poznat po nagrađivanju svojih glasača”
Za ubedljivu pobedu SNS-a na ovim izborima zaslužan je “populistički vođa”, Aleksandar Vučić, procenjuje ovaj nemački medij. Dodaje se da je pre samih izbora Vučić bio dominantna figura kampanje i da se njegov uticaj delom ogleda u tome što je 10% ukupne populacije Srbije učlanjeno u njegovu stranku. Dalje stoji da je “Vučić poznat po tome što članstvo u stranci i glas njemu nagrađuje zaposlenjem ili novčanom ngradom”.
O popularnosti predsednika, Dojče vele piše da je toj velikoj podršci umnogome doprinelo “rasplamsavanje nacionalnog sentimenta kod građana prema Kosovu”.
Srpskim nacionalistima poručuje upravo ono što žele da čuju: „Kosovo mora da ostane srpsko“. To je potencijalna tačka žarišta koja godinama brine Evropsku uniju, piše ovaj portal.
Podsećaju da je Vučić bio deo Vlade Slobodana Miloševića kao ministar informisanja, ali da ga i uprkos tome, mnogi u Evropi i SAD vide kao “potencijalni garant stabilnosti u regionu”, ističe nemački medij. Napominje se i da je Vučić taj koji “uporno teži očuvanju rusko-srpskih odnosa” što je za EU “trn u oku”, ali da to ne predstavlja prepreku “bloku” da balkanskoj državi pruža punu podršku, zaključuju.
Raša tudej: Prozapadni blok doživeo težak poraz na izborima
Da će stranka aktuelnog predsednika koja je naklonjena Rusiji formirati većinu u parlamentu piše ovaj portal. Glavni i najveći rival Vučićeve stranke bila je proevropska koalicija “Srbija protiv nasilja” koja je doživela težak poraz, navodi se. Iako će SNS i samostalno imati većinu u Parlamentu za formiranje nove Vlade, Raša tudej navodi da je malo izvesno da to urade, već da će nastaviti saradnju sa svojim tradicionalnim koalicionim partnerima.
Ovaj medij ističe da su Srbija i Rusija tradicinalni saveznici uprkos insistiranju zapadnog bloka na pridruživanju sankcija koje su Rusiji uvele Evropska unija i SAD, uz komentar “da Vučić uspešno odoleva pritisku Zapada”.
Domaće i strane posmatračke misije utvrdile su brojne neregularnosti tokom izbornog dana, a o tome možete više čitati u tekstu ovde.