Tužba koju je Milenijum tim uputio portalima iz Vranja i Leskovca zbog izveštaja sa pres-konferencije, kao i lažni sajt Južnih vesti koji neomatano radi od februara ove godine, samo su neki od pritisaka kojima su lokalni mediji izloženi poslednjih godina. Cilj svega ovoga je zastrašivanje, diskreditovanje i dezinformisanje građana, zaključak je tribine “Bukom protiv pritisaka”, koja je okupila predstavnike lokalnih medija i nevladinog sektora.
Lokalni mediji se godinama unazad suočavaju sa pritiscima, pretnjama i pokušajima diskreditovanja. Južne vesti su pre par godina imale problem sa poreskom inspekcijom, zatim je februara ove godine otvoren gotovo identičan sajt sa lažnim informacijama, a nedavno su se na meti pritisaka našli portal Jugpress i Info Vranjske. Njih je tužio Milenijum tim za dva izveštaja sa pres-konferencije Narodne stranke, a suma koja je tražena za odštetu je 100.000 evra po tekstu. U ovim medijima to vide kao tipičan primer zastrašivanja, jer su mnogi pisali o ovoj konferenciji, a samo su određeni tuženi.
“U Leskovcu su svi mediji pratili događaj, od televizije do portala, ali je tužen samo Jugpress”, kaže Stojanovićeva i dodaje da tužbu nike dobila ni Narodna stranka. Ovaj vid napada vidi kao jasnu nameru da se ućutkaju malobrojni, lokalni nezavisni mediji.
Za objavljivanje izveštaja sa pres-konferencije ove stranke tužen je i portal Info Vranjske. Novinar Mihajlo Stojković je na tribini izjavio da ovo nije prvi slučaj napada na njihov medij, ali i novinare.
“Ljudi iz Srpske napredne stranke su se ranije u saopštenju obraćali novinarima pogrdnim rečima. Nazivali su nas gnjidama, ološima, svinjogojstvima, pacovima. Napali su i našeg urednika koji je bolestan i govorili o njemu da je nepokretan”, navodi on.
Naglaša da bi za iznos odštete koji Milenijum tim zahteva, neko morao da radi 30 godina.
“Takođe smo pod finansijskim pritiskom jer po svakoj tužbi moramo da putujemo u Beograd”, kaže Stojković.
Ni Južne vesti ove godine nisu bile pošteđene. Osim što je gradonačelnica izjavila da njima, i pojedinim medijima neće davati izjave ubuduće, od februara neometano radi i kopija njihovog sajta sa istim imenom i dizajnom. Na lažnom portalu objavljeni su tekstovi koji direktno napadaju glavnu i odgovornu urednicu ovog portala Gordanu Bjeletić.
Bjeletić je navela da je cilj svega toga zapravo diskreditovanje novinara ovog medija, a ne informisanje građana.
Inače, povodom tužbi, oglasilo se i Nezavisno udruženje novinara Srbije koje se ponudilo da da besplatnu pravnu pomoć medijima zbog trenutne situacije u kojoj se nalaze.
Na tribini su učestvovali i predstavnici nevladinog sektora, Odbor za ljudska prava i Nacionalna koalicija za decentralizaciju, koji su saglasni da je u pitanju još jedan vid zastrašivanja medija koji izveštavaju u interesu građana i da je svaki napad na novinare napad na sve nas.
U City smart radiju, koji su organizatorii tribine, naveli su da je i gradonačelnica Niša i bivša novinarka Dragana Sotirovski bila pozvana da učestvuje, ali pozivu nije odazvala.