Za dve godine, koliko postoji Antikorupcijsko savetovalište u Nišu, građani su najviše prijavljivali slučajeve korupcije u pravosuđu, rečeno je na predstavljanju rezultata rada ovog Savetovališta, u Media i reform centru Niš.
„Osnovni cilj Savetovališta je da se poveća učešće građana u borbi protiv korupcije, da bi se i broj prijavljenih i rešenih slučajeva uvećao. Nije suština da se slučaj samo reši, već da ljudi steknu naviku da korupciju prijavljuju. Treba da znaju koja su njihova prava i kome se mogu obratiti, kao i da postoji neko ko ih može podržati“ izjavio je Rade Đurić iz organizacije Transparentnost Srbija.
U Nišu je bilo oko 80 slučajeva prijavljene korupcije, od čega je nešto manje od četvrtine slučajeva procesuirano.
U rad Savetovališta uključeni su advokati, kao pravni savetnici i novinari istraživači –CINS u Beogradu i Južne vesti u Nišu.
Prema rečima Đurića, vrlo često od krivične prijave ili nadzora više zaboli kada se objavi neka priča koja zapravo pokazuje da postoji sumnja da je došlo do korupcije. Objavljivanjem takvih priča se i te kako se skreće pažnja korumpiranih institucija. „Ne želimo da napadamo, već da pritisnemo tužioce, pravobranioce, inspektore i Ministarstvo unutrašnjih poslova da procesuiraju slučajeve“, naglasio je Đurić.
Glavni i odgovorni urednik Južnih vesti Predrag Blagojević, kaže da je veliki problem to što građani ne znaju kome da se obrate, kao i to što su državni organi prilično inertni.
Oni koji se za pomoć budu obratili Savetovalištu dobiće pravne savete i uputstva za dalje reagovanje, kako bi se taj slučaj korupcije obelodanio. Ovo je treće savetovalište u Srbiji, a otvorila ga je organizacija Transparentnost – Srbija u partnerstvu sa Centrom za društvene inovacije – NIIT Niš.