Poslednjih nekoliko godina prava medijskih radnika u Srbiji su se pogoršala, pokazalo je istraživanje koje je ove godine sprovelo Udruženje novinara Srbije. Smatraju da bi im postojanje uticajnog sindikata pomoglo da ostvare veća prava. Takođe, većina njih se ne oseća zaštićeno od pritisaka, nasilja ili uznemiravanja, a nisu zadovoljni ni primanjima.
Više od polovine anketiranih novinara (55.8%) kaže da je situacija sa pravima medijskih radnika pogoršana poslednjih godina, dok trećina smatra da su manje-više ostala ista. Dve najveće prepreke za ostvarivanje njihovih prava su izostanak političke volje da se prava zaštite (61.9%), ali i loš rad državnih institucija (57.2%). Kao rešenje, mnogi vide sindikat koji bi bio dovoljno uticajan da pre svega obezbedi bolje plate, kojima je većina nezadovoljna. Pored većih primanja, novinari bi od sindikata očekivali i bolju pravnu regulativu (38.4%), kolektivni ugovor (36.6%) i etičko postupanje poslodavca (32.5%).
Istraživanje UNS-a pokazalo je da gotovo svaki drugi ispitanik (45 odsto) nema ugovor za stalno, a da je svaki peti angažovan honorarno. Oko 62 odsto ispitanika je navelo da su im tokom karijere radna prava bila ugrožena, ali se čak polovina njih u tim situacijama nije obratila nijednoj instituciji, objašnjavaju iz ovog udruženja.
Skoro 80 odsto novinara nisu članovi nijednog sindikata, ali većina je, kaže, upoznata sa svojim pravima.
Kada je reč o bezbednosti, preko 70 odsto njih smatra da uopšte ili uglavnom nema odgovarajuću zaštitu od pritisaka, nasilja ili uznemiravanja.
Posao ih ispunjava, ali i stresira
Na nešto više od polovine zaposlenih u medijima, posao u većoj meri negativno utiče na mentalno zdravlje, pokazalo je istraživanje. Preko 80 odsto kaže da im je posao uglavnom ili veoma stresan, a 57 odsto njih je u poslednje dve do tri godine doživelo sagorevanje na poslu ili takozvani “burn-out”.
Ipak, iako stresan, posao novinara za većinu nije dosadan i ispunjava ih, preko 70 odsto njih to smatra.