Evropski parlament usvojio Rezoluciju o izborima u Srbiji kojom se traži međunarodna istraga kao i ukidanje pretpristupnih fondova EU Srbiji, ukoliko se dokaže izborna krađa i umešanost vlasti. Prethodno su predstavnici “Srbije protiv nasilja” na panel diskusiji uputili poziv Evropskoj uniji da pošalje međunarodnu komisiju za istragu o izbornim malverzacijama. Pozvali su na pronalaženje načina da se sankcioniše vlast, ali ne i građani Srbije.
U tekstu predloga Rezolucije koju su danas evroparlamentarci usvojili sa 461 glasom za i 53 protiv, navodi se da se uskoro očekuje konačni izveštaj OEBS-a i ODIHR-a o izborima u Srbiji, kao i da je neophodno da Srbija što pre usvoji preporuke od strane međunarodnih organizacija za poboljšanje izbornih uslova.
U 28 tačaka ukazuje se na uočene probleme i nepravilnosti tokom izbora u Srbiji i ističu se preporuke i mere koje bi trebalo preduzeti povodom toga. Kako prenosi RTS, tekst rezolucije u koji su imali uvid poziva na međunarodnu nezavisnu istragu koju bi sproveli “respektabilni međunarodni eksperti i institucije, kako bi ispitali neregularnosti na parlamentarnim, lokalnim i pokrajinskim izborima, a posebno u izborima za Grad Beograd”, prenosi RTS.
U rezoluciji se ističe i da bi trebalo razmotriti dalji pristup Srbiji pretpristupnim fondovima Unije kao i da bi pregovore o članstvu trebalo nastaviti tek onda kada Srbija sprovede temeljne reforme o izbornim uslovima po preporukama OEBS-a i Venecijanske komisije.
Ako Srbija ne popravi izborne uslove, ili ako istraga pokaže direktnu umešanost srpskih vlasti u izbornu prevaru, EU fondovi treba da budu suspendovani, zbog grubog kršenja vladavine prava u slučaju izbora, stoji u nacrtu Rezolucije, a prenosi RTS.
Rezolucijom se navodi da bi sve preporuke trebalo primeniti znatno pre sledećih izbora kako bi se izbegle dodatne neregularnosti i podrivanje demokratije. Ističe se i da postoji “odsustvo pluralizma u medijima”, kao i veliki broj dezinformacija i “pristrasno izveštavanje u korist vlasti”.
Takođe, Rezolucijom se konstatuje i “ogromno prisustvo predsednika države u medijima u toku kampanje koje je izbrisalo razliku između državne funkcije i partije koja se kandiduje”.
Iako ova rezolucija nema obavezujuću snagu, njeno usvajanje predstavlja stav najvažnijeg tela unutar Evropske unije. Evropski parlament je o temi izbora u Srbiji već raspravljao na posebnoj sednici prošlog meseca, o čemu možete više pročitati ovde.
Srbija protiv nasilja: Odredite terapiju za naš izborni sistem
Danas je u okviru Evropskog parlamenta održana panel diskusija “Srbija: Demokratija na raskrsnici”, uoči glasanja ovog tela za predloženu rezoluciju povodom izbornih i postizbornih dešavanja u Srbiji.
Pored evroparlamentaraca, diskusiji su prisustvovali i predstavnici opozicije “Srbija protiv nasilja”, kao i član Republičke izborne komisije. Prisutni su istakli važnost međunarodne nezaivsne istrage povodom decembarskih izbora u Srbiji i zahvalili Evropskom parlamentu na predloženoj rezoluciji i pitanjima koja ona otvara.
Iz Srbije protiv nasilja panelu su prisustvovali Marinika Tepić, Radomir Lazović, Pavle Grbović, Đorđe Stanković, Nebojša Zelenović, Biljana Stojković i Ksenija Marković. Među učesnicima bili su takođe i član RIK-a Tanasije Marković, ali i predstavnici Evropskog parlamenta koji su bili deo međunarodne posmatračke misije tokom izbora u Srbiji, Viola fon Kramon i Andreas Šider.

Jedini južnjak i Nišlija među njima bio je Đorđe Stanković, iz Narodnog pokreta Srbije, koji je govorio o važnosti promena u izbornom procesu i u kontekstu predstojećih lokalnih izbora.
Bitno nam je da vi obraćate pažnju na Srbiju i važno nam je da dođe do promena u izbornom procesu u narednih nekoliko meseci. Bitno nam je da imamo podrđku kako bi naše institucije napravile promene za nadozlazeće izbore. Bez tih promena, desiće se ista stvar, rekao je Stanković.
On je naveo i da građani Srbije žele da bude deo Evropske unije, ali da moraju da se uvere i da će “EU jasno da se opredeli za narod u Srbiji”.

Marinika Tepić, jedna od nosilaca liste “Srbija protiv nasilja” na decembarskim izborima, istakla je važnost i značaj rezolucije koja će se naći pred Evropskim parlamentom uz poziv da je potrebno što pre poslati misiju koja će sprovesti nezavisnu istragu i podsećanje na njen štrajk glađu odmah nakon izbora.
Moj štrajk glađu imao je za cilj da alarmira međunarodnu zajednicu da ne odustane od Srbije. Potrebna nam je vaša pomoć sa međunarodnom misijom koja bi uspostavila dijagnozu, a zatim odredila terapiju za naš izborni sistem, rekla je Tepić.
Da domaće institucije ne reaguju i da je zbog toga bilo potrebno pozvati međunarodnu zajednicu u pomoć, zaključio je Radomir Lazović.
Obratili smo se domaćim sudovima, tužilaštvu i policiji, ali nismo dobili odgovor. Zbog toga pozivamo na međunarodnu podršku. Zadovoljni smo da ova Rezolucija otvara pitanja i van izveštaja. Svi pritisci i kontrola nisu bili dovoljni pa je vlast morala da se bavi i prepravljanjem biračkih spiskova. Mi tražimo da bude upućena ad hoc misija Evropskog parlamenta i da se sprovede nezavisna međunarodna istraga, dodaje Lazović.
On se zahvalio Evropskom parlamentu i dodao da “Srbija može da računa na Evropu, kao što i Evropa može da računa na Srbiju.
Lider PSG-a Pavle Grbović je prisutnima poručio da je Srbija trenutno u “dubokoj društvenoj i političkoj krizi” i da su vanredni izbori na koje je opozicija pozivala nakon majskih trageija usledili, kako kaže, tek nakon događaja u Banjskoj da bi “vlast prikrila celokupnu situaciju”.
Vlada je zloupotrebila izbore i čitav državni aparat da izazove još veću društvenu krizu. Država je brutalno i protivzakonito preoblikovala izbornu volju građana registrujući fantomske birače iz drugih zemalja i iz opština gde nije bilo glasanja, naglasio je Grbović.

Dodao je i da su srpske vlasti odlučile da “izoluju Srbiju od ostatka Evrope” kada su pre tri godine odbile da uvedu sankcije Rusiji i pridruže se Evrospkoj uniji u tome.
Jedna od članica međunarodne posmatračke misije i poslanica Evropskog parlamenta, Viola fon Kramon, istakla je da Rezolucijom Evropski parlament ne želi da nanese štetu građanima Srbije, ali i da je Evropska unija bila previše tolerantna prema srpskim vlastima.
Imamo jednu zemlju koja se kandiduje za članstvo u EU, ali sve jedno krši sva pravila na koja je pristala. Moramo da se potrudimo da pravna država ne bude napuštena. U nekoj normalnoj zemlji time bi se bavilo pravosudje, ali kada to nije tako kako da se ti problemi reše osim međunaordnom istragom, pita fon Kramon.
I evroposlanik, Andreas Šider, smatra da odsustvo vladavine prava u državi dovodi do velike korupcije. Naglašava i da je celoom regionu Zapadnog Balkana mesto u Evropskoj uniji.
Jasno kažemo “Ne” tome što se dešavalo u Srbiji. Želimo istragu. Želimo da Evropska komisija prouči kako se koriste fondovi, da prouči rezultate izbora. Pozivam da se razmotri situacija kada su u pitanju pristupni pregovori. Evropski parlament je na istoj strani kao ujedinjena opozicija, istakao je Šider.
Brnabić: Rezolucije dođu i prođu
Povodom usvajanja rezolucije i prisustva opozicione liste Srbija protiv nasilja, premijerka Srbije Ana Brnabić je na društvenoj mreži X citirala Mariniku Tepić i Radomira Lazovića koji su govorili u Strazburu uz komentar da “Rezolucije dođu i prođu – nije ova prva, neće biti ni poslednja, ali će večno ostati zapisano da su u Srbiji postojale političke stranke i ljudi koji su sami tražili ukidanje suvereniteta sopstvene zemlje”.
Данас, 8. фебруара 2024. године, у Стразбуру:
Мариника Тепић: „Позивам вас да подржите захтеве проевропске опозиције да се пошаље мисија која би истражила све те неправилности и да се издају препоруке које би и власт и опозиција морале да испуне“.
Радомир Лазовић: „Не желим да…
— Ana Brnabic (@anabrnabic) February 8, 2024
Povodom usvajanja Rezolucije Evropskog parlamenta, portaprolka Evropske komisije Ana Pisonero rekla je da očekuje od Srbije da što pre primeni preporuke iz izveštaja ODIHR-a i da je spremna da podrži Srbiju u primeni tih preporuka.
Ranije u Skoplju na Svetosavskoj akademiji, predsednik Srbije je izjavio da “nije naročito zainteresovan” za to šta će u Rezoluciji pisati i da će “oni uvek donositi preporuke protiv Srbije”.