Zbog toga što su ignorisani zahtevi za pristup informacijama od javnog značaja, Povereniku je podneto 13 žalbi na ćutanje Gradonačelnika, od kada je na čelu Niša Dragana Sotirovski. Ukupno je u ovom periodu podneto 336 žalbi na “ćutanje uprave”, odnosno ustanova, službi, sudova, tužilaštava i javnih preduzeća u Nišu.
Na nepostupanje po zahtevu za informacijama u mandatu gradonačelnice Sotirovski, Povereniku je stiglo 12 žalbi od strane građana i građanki, dok je jednu žalbu na “ćutanje uprave” Gradonačelnika Niša uputio organ vlasti. U ovakvom ambijentu Niš je u avgustu dobio kancelariju Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Kancelarija se nalazi u Generala Milojka Lešjanina 26. Poverenik Milan Marinović rekao je Južnim vestima da građani i građanke mogu na licu mesta da se informišu kako da ostvare i zaštite pravo na pristup informacijama od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Na otvaranju kancelarije bila je i gradonačelnica Niša koja je tada istakla prednosti postojanja kancelarije Poverenika u gradu.
Građani i mediji će sada na brži, lakši i dostupniji način dolaziti do svih informacija i ostvariti svoja prava utvrđena Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti. Grad je odmah prepoznao značaj inicijative Poverenika i u želji da doprinese boljoj povezanosti građana Niša sa organima vlasti, obezbedio je adekvatan prostor koji je preuređen i prilagođen potrebama korisnika, rekla je gradonačelnica Dragana Sotirovski na otvaranju kancelarije.
Urednik Južnih vesti Milan Zirojević smatra da lokalna kancelarija Poverenika ima formalni značaj, ali da je suštinski važno da se na zahteve za informacijama odgovara.
Otvaranje kancelarije Poverenika ima formalni značaj jer je uvek dobro kad se institucije izmeštaju iz Beograda (makar i ovako), ali suštinski je važno da dobijamo odgovore na zahteve i da se žalbe kod Poverenika brzo rešavaju, zaključuje Zirojević.
Izbegavanje, odlaganje i selektivno odgovaranje na novinarska pitanja
Izbegavanje odgovora je praksa koju gradonačelnica Niša inače neguje i sa novinarima i novinarkama. Nije novina da se Sotirovski prema nekadašnjim kolegama i koleginicama odnosi uz prekore i nipodaštavanje, deleći im lekcije o novinarstvu, zbog čega se našla među istaknutim pojedincima u NUNS-ovom vodiču za političare kako da odgovaraju na novinarska pitanja.
Osim u retkim slučajevima, na konferencijama za medije, mnogi novinari/ke ne dobijaju informacije ni izjave od nje.
Ne postoji gradonačelnik u novijoj istoriji Niša koji je toliko željno iščekivao svaku priliku da se verbalno razračunava sa novinarima. Posebno je degutantno i problematično kada neko ko je Kodeks novinara Srbije zamenio stranačkom funkcijom, pokušava da drži lekcije novinarima koji mu se ne sviđaju, stava je novinar N1 Milan Stojanović.
Novinari Južnih vesti redovno šalju zahteve za pristup informacijama od javnog značaja. Nekada dobiju potpune odgovore, a dešava se da iz Grada izbegavaju odgovor ili selektivno odgovaraju, odnosno odlažu odgovor. Neodgovaranje na zahteve za pristup informacijama je i kršenje zakona, ističe glavni urednik ovog medija.
Namerna taktička getoizacija medija i nezakonita selektivna komunikacija samo sa propagandnim medijima, što je manir vrha vlasti SNS, svakako se odražava i na lokalni i regionalni nivo. Ipak, neodgovaranje na zahteve ne znači samo skrivati informacija od novinara i građana, već znači i kršiti zakon, a ne verujem da iskusniji i niži službenici u hijerarhiji vlasti misle da je sve dozvoljeno i da će se svako nepoštovanje zakona zaboraviti, kaže Zirojević.
Dodaje i da su odgovori iz Kabineta gradonačelnice takođe selektivni, uprkos tome što smatra da njena PR služba ima dovoljno ljudi koji mogu da postignu da odgovore na sve.
Ipak, kreiranje pseudo-događaja i propagandni pamfleti koji se cirkularno šire po niškim medijima jesu primarni posao kabinetskog tima, navodi Zirojević.
Novinarka Nove S Olivera Sašek Radulović se, sudeći prema količini odgovora koje (ne) dobija od predstavnika i predstavnica Grada, nalazi u sličnoj situaciji kao kolege i koleginice iz Južnih vesti.
Što se tiče gradonačelnice, doživela sam od nje i okretanje leđa usred rečenice (i bez odgovora). Vrlo često joj mejlom postavljam pitanja i na par mejlova jeste odgovorila, šturo doduše. U poslednjih pet-šest meseci totalno ignoriše sve što pitam, a na otvaranju kancelarije Poverenika za informacije od javnog značaja, dala je i objašnjenje da je to stvar njene dobre volje. Moglo bi da bude tako da joj se obraćam privatno, ali ne i kad se obratim kao neko ko zastupa medij. Utoliko je veće moje razočarenje jer je ona u “prethodnom životu” bila novinarka, svedoči novinarka TV Nova S.

Dodaje da tokom mandata Sotirovski nije slala zahteve za pristup infomacijama, ali jeste kao zastupnica udruženja građana koje se ranije bavilo komunalnim temama.
“Koliko se sećam većina tih zahteva je odbijena jer smo “tražili previše informacija”. Nismo tražili previše, nego taman onoliko koliko nam je trebalo, mislim da sam dovoljno jasna”.
Dok je novinarski posao obavljala na istoj televiziji, i novinarka Miljana Jeremić svedoči da nije prolazila drugačije.
Više puta sam putem mejla tražila sagovornike za izjave ili makar da mi daju odgovore pismenim putem, ali mi je samo jednom odgovoreno. Ipak, ni tada nisam dobila mogućnost za izjavu za prilog već mi je rečeno da gradonačelnica nije tu, a da će kada se vrati moći kroz živo uključenje da odgovori. Jedina prilika da se dođe do izjava u suštini bila je ako odete na neki pres ili drugi događaj na kome ona prisustvuje, kaže novinarka Miljana Jeremić.
Inače, gradonačelnica do objave ovog teksta nije odgovorila ni na pitanja Media i reform centra Niš o neodgovaranju na zahteve.
Podsetimo, zbog nipodaštavanja profesije i vređanja novinara, o izjavama Dragane Sotirovski trebalo je da odlučuje Sud časti NUNS-a. Međutim, ovo se nije dogodilo, već je bivša novinarka prestala biti članica Udruženja nakon nekoliko godina zamrznutog članstva.
Nakon revizije članstva posle prošlogodišnje Skupštine i izmene Statuta, Dragana Sotirovski više nije član NUNS-a, potvrdili su u ovom udruženju.
Inače, gradonačelnica Niša je članica predsedništava Srpske napredne stranke. Od početka novinarske karijere radila je na javnom servisu, a njena funkcionerska karijera počela je angažovanjem u Nišavskom upravnom okrugu, gde je bila načelnica od kraja decembra 2017. do njenog dolaska na mesto gradonačelnice u avgustu 2020. godine.
Pre dolaska na funkcije, Južne vesti je isticala kao pozitivan primer u Nišu i jedine novinare/ke koji nisu pod kontrolom lokalnih moćnika. Sada često deli medije i lekcije o novinarskom poslu.

Ko još ne odgovara na zahteve za informacijama u Nišu
Sve ukupno, od septembra 2020. do kraja jula 2023. godine, na ćutanje uprave u Nišu bilo je više od 300 žalbi.
Uvidom u službeni evidenciju Poverenika utvrđeno je da je u traženom periodu izjavljeno 336 žalbi Povereniku zbog nepostupanja organa vlasti na teritoriji Niša po podnetim zahtevima za pristup informacijama od javnog značaja (ćutanje uprave), navodi se u odgovoru Poverenika.
Na spisku onih koji su u Nišu ignorisali zahteve su, osim Gradonačelnika i Gradska uprava Niša, Hitna pomoć, Osnovni sud, Aerodrom, Institut za javno zdravlje, Više javno tužilaštvo, Direkcija za izgradnju grada, OŠ “Sveti Sava”, OŠ “Ivan Goran Kovačić” Niška Banja, Gerontološki centar, Parking servis, Pčelica, Tržnica, JKP Naisus, JKP Mediana, Narodno pozorište, Fakultet umetnosti, Simfonijski orkestar, NKC, Studentski centar, gradske opštine Medijana, Pantelej, Palilula, Klinički centar, Nišavski upravni okrug itd.
U videu u nastavku pogledajte gde se nalazi kancelarija Poverenika u Nišu, gde se takođe mogu podneti zahtevi za pristup informacijama od javnog značaja.
View this post on Instagram