Iako žene čine polovinu radno sposobnog stanovništva u Srbiji, one su za 14% manje zaposlene nego muškarci. Žene češće ostaju bez posla kod privatizacije i često su tehnološki višak. Rodna ravnopravnost nije postignuta u Srbiji, žene nailaze na veće probleme nego muškarci u realizovanju svojih prava u svim oblastima, a posebno kada je reč o radu i zaradi. Čak 30% nezaposlenih ljudi ima više od 50 godina. Tako su žene diskriminisane i po rodnoj i po starosnoj osnovi. Ove tendencije su predstavnice Udruženja „Žene na prekretnici“ istakle kao najveće probleme sa kojim se suočavaju žene starije od 45 godina .
Udruženje je oformljeno još 2015. u Beogradu, a planiraju aktivnosti u drugim gradovima u Srbiji, među kojma će Niš biti prvi.
„Cilj Udruženja je da ekonomski osnaži žene starije od 45 godina koje su bez posla. Organizovanjem radionica i savetovališta za psihološku podršku, pružanjem pravne pomoći, podsticajima za upravljanje karijerom, sa akcentom na samozapošljavanje, želimo da podstaknemo žene da se socijalno i ekonomski angažuju. Uz našu podršku, njihovo bogato profesionalno i životno iskustvo, snaga i potencijal postaju ponovo resurs zajednice“, izjavila je predsednica Upravnog odbora udruženja „Žene na prekretnici“ Mima Perišić.
Predstavnice Udruženja dodaju da članicama pružaju pravne i finansijske savete, kao i da su sve aktivnosti besplatne. „Žene na prekretnici“ sarađuju sa Nacionalnom službom za zapošljavanje Filijale Beograd, a najavile su saradnju i sa Nacionalnom službom za zapošljavanje Filijale Niš.
Narodni poslanik prof. dr Dušan Milisavljević ističe da je ovo tema o kojoj moramo da govorimo, kao i da je potrebno stalno podsećati republičku i lokalnu administraciju da je ovo jedan vid rodne i starosne diskriminacije. On dodaje da će u Parlamentu govoriti i u ime ovih žena, kao i da one imaju svog narodnog poslanika.
Formular za prijavu i informacije o radionicama i seminarima možete pronaći na sajtu Udruženja.